TRNAVA. „Často u nás končia s mykoplazmou aj mladí ľudia, pretože ich obvodný lekár im nasadil nesprávne antibiotiká a toto infekčné ochorenie sa im rozvinulo až do zápalu pľúc,“ potvrdila PETRA DUVA, primárka oddelenia pneumológie a ftizeológie vo Fakultnej nemocnici v Trnave.
Zápaly priedušiek, hltanu, stredného ucha, až po atypický zápal pľúc. Pre dráždivý kašeľ, ktorý ju sprevádza, si ju mnohí pacienti môžu mýliť aj s chrípkou. Počet prípadov mykoplazmy je na vzostupe.
Prečo mykoplazmu či chlamýdie obvodní lekári prehliadnu, ako sa dá tomu zabrániť a čo by nemali podceňovať ľudia, ktorí tieto bakteriálne ochorenia prekonali, nám povedala primárka v rozhovore.
Akých pacientov máte na vašom oddelení momentálne najviac?
Ide o pacientov s ochoreniami spôsobenými mykoplazmou a chlamýdiami, tieto atypické baktérie nám naplnili kapacitu nášho lôžkového oddelenia až na 70 percent. Ďalej evidujeme prípady chrípky typu A a B, ktorá sa skomplikovala s niečím ďalším. Covid mávame zriedka, momentálne ani jeden prípad.
Ktoré z nich sú najhoršie?
Dá sa povedať, že všetky sú rovnocenné. Pri chrípke sú to teploty, kedy je človek náchylný na bakteriálnu infekciu, ktorá sa k týmto vírusovým ochoreniam pridáva, vyskytujú sa aj bolesti svalov a kĺbov.
Chlamýdie a mykoplazmy patria do jednej skupiny, najhoršie sú v tom, že ich sprevádza dráždivý kašeľ, ktorý pretrváva tri až štyri týždne a z toho býva pacient často vyčerpaný. Preto aj liečba trvá dlhšie, dva až tri týždne, ale iba tými správnymi antibiotikami. To je kľúčové.
V rozhovore sa dočítate
- Aký ster by mal robiť obvodný lekár na odhalenie mykoplazmy,
- koľko je inkubačná doba, dokedy je pacient infekčný,
- čo netreba po vyliečení podceňovať,
- máme sa obávať pandémie?
Stáva sa vám, že dovezú pacienta, ktorému jeho obvodný lekár naordinoval nesprávne antibiotiká?
Áno, často. Odhaliť chlamýdie či mykoplazmu pritom nie je náročné, stačí urobiť stery. Ale lekár na to nemá čas, prípadne neráta s takouto možnosťou a neurobí ich. A od takýchto pacientov sa potom u nás dozvieme, že za tri týždne vystriedali už niekoľko druhov antibiotík a nič sa nezlepšilo. Keď si obvodný už nevie rady, pošle pacienta k nám.
Často u nás končia s mykoplazmou aj mladí ľudia, pretože ich lekár im nasadil nesprávne antibiotiká a rozvinulo sa to až do zápalu pľúc.
Takíto pacienti k nám prídu vysilení z neutíchajúceho kašľa. Treba im doplniť kyslík, liečba musí byť už intravenózna, základom jej odhalenia je správna diagnostika. Mykoplazmou a chlamýdiami sa nakazia mnohí aj po návrate z dovoleniek z teplých krajín v zime, keď absolvujú dlhý let a niekto v lietadle je infekčný. Preto odporúčam nosiť vždy rúško.

Mykoplazmou či chlamýdiami sa môžeme nakaziť kdekoľvek, aj v obchode či v hromadnej doprave. Odporúčam preto aj tu nosiť rúško. Pretože stačí, aby táto baktéria pristála v nose a o dva týždne sa môže rozbehnúť.
Aký ster by mal spraviť obvodný lekár?
Klasický PCR ster je najúčinnejší. Dá sa urobiť aj z nosohltanu, prípadne zistiť z krvi, ale PCR je najpresnejší.