TRNAVA. "Nárast onkologických ochorení močového mechúra a obličky je alarmujúci. Bohužiaľ, Slovensko patrí medzi krajiny, kde záchyt počiatočných štádií onkologických ochorení je nízky," hovorí Erich Mikurčík, jeden z popredných lekárov v oblasti urológie, v súčasnosti je prednostom urologickej kliniky vo Fakultnej nemocnici Trnava.
Je to spôsobené aj tým, že sa podceňujú preventívne prehliadky, mnohí muži z nich dokonca majú obavy. Lekár nám v rozhovore opísal, ako takáto prehliadka prebieha a pýtali sme aj na to, či má otužovanie negatívny vplyv na naše obličky.
Čo v súčasnosti najviac trápi mužov, ženy a deti? Menilo sa to nejako za posledné desaťročia?
Vo vyspelých krajinách Európy je rakovina prostaty najčastejším nádorovým ochorením u mužov. V našich podmienkach zaznamenávame každoročne nárast rakoviny prostaty, čo súvisí aj s predlžujúcim sa vekom a so zlepšenou starostlivosťou vďaka skvalitneniu diagnostiky a samotnej liečby. U žien sa najčastejšie zaoberáme problémami s udržaním moču a opakujúcimi sa infekciami močových ciest.
Alarmujúci je aj nárast onkologických ochorení močového mechúra a obličky. U detí sa staráme o ochorenia vonkajšieho genitálu, či už vrodené, alebo získané.
Ambulantne vyšetríme mnoho malých chlapcov s ochoreniami predkožky.
Čo býva najčastejšie dôvodom urologických problémov?
Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať, lebo príčina a súvislosť s ochoreniami či už zápalovými, alebo onkologickými je multifaktoriálna a mnohé diagnózy stanovujeme na základe už rozvinutých príznakov.

Ako sa ich dá vyvarovať?
Všeobecne je odporučený zdravý životný štýl, to znamená dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, športové aktivity, možnosť duševnej a fyzickej rehabilitácie. Zdravé stravovacie návyky sú všeobecne známe. Preferujeme dostatočný prívod tekutín hlavne v horúcich mesiacoch, kedy množstvo moču za 24 hodín by malo byť minimálne 1,5 litra.
V rozhovore sa ďalej dočítate
- Čím najviac trpia muži,
- prečo by sa urologické ťažkosti nemali podceňovať,
- pri akých príznakoch treba vyhľadať odbornú pomoc,
- ako sa dajú liečiť urologické ťažkosti,
- aké zákroky robia v nemocnici s novým laserom.
Čo preventívne prehliadky? V akom veku a ako často by ich mali muži absolvovať
Preventívne prehliadky u urológa robíme u mužov nad 50 rokov a v prípade, že pacient má v rodine mužského pokrvného príbuzného, u ktorého sa vyskytla rakovina prostaty, prevencia začína už od 40 rokov.