TRNAVA. Približne pred rokom otvorili vo Fakultnej nemocnici v Trnave fyziatricko-rehabilitačné oddelenie (FRO). Počet pacientov doteraz iba stúpal, to bol dôvod, prečo rozširujú priestory.
Aj o tom, prečo by sa rehabilitácia po zraneniach či operáciách nemala podceňovať, čo všetko je pre ňu potrebné urobiť a ako sa k nej stavajú samotní pacienti, sme sa porozprávali s primárkou FRO v Trnave Liliyou Mičulíkovou.
V rozhovore sa ďalej dočítate
- Čo by sa nemalo po operáciách podceňova,
- pre koho je reahbilitácia vhodná, pre koho nie,
- kto môže ísť na rehabilitáciu,
- koľko asi trvá, čo sa na nej robí,
- čo sa môže stať, ak dobre nerozhýbete koleno po operácii.
Prečo je rehabilitácia po zranení či operácii pre pacienta dôležitá?
Má to viacero aspektov. Či už obnovenie funkčnosti, zlepšenie pohyblivosti a svalovej sily, sú v nej aj rôzne terapeutické cvičenia. Toto je obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorí utrpeli úraz alebo majú neurologické ochorenie, ktoré ovplyvňuje ich schopnosť pohybu.
Skrátka, cieľom rehabilitácie je pomôcť pacientom vrátiť sa do čo najlepšieho fyzického, emočného a sociálneho stavu.
Nehovoriac o prevencii...
Rehabilitácia pomáha predchádzať ďalším komplikáciám a zhoršeniu stavu. Napríklad po operácii môže rehabilitácia zlepšiť hojenie rán, minimalizovať riziko vzniku svalovej atrofie a znížiť pravdepodobnosť vzniku kontraktúr (stuhnutie kĺbov).
Rovnako je dôležitá po mozgových poraneniach, kde pomáha minimalizovať následky a zlepšuje možnosť obnovy funkcií.

Pre koho sú ešte vhodné?
Vhodné sú pre pacientov po operáciách srdca, ideálne sú aj pre tých, ktorí majú bolesti v oblasti kĺbov, bolesti svalov, pre pacientky s gynekologickými problémami a podobne.
Jestvujú prípady, kedy nie je prospešná?
Je niekoľko prípadov, kedy rehabilitácia môže mať obmedzený účinok.Napríklad, keď ide o nezvratné poškodenie tkaniva. Ak je tkanivo trvalo poškodené a neobnoviteľné, napríklad pri úplnej strate nervových buniek alebo pri trvalom poškodení kĺbov, rehabilitácia môže mať len obmedzený vplyv. Aj keď môže pomôcť zlepšiť funkčnosť a prispôsobiť sa novým okolnostiam, nemusí byť schopná obnoviť postihnuté tkanivo.
Ďalej, pokročilé štádium ochorenia, napríklad pri rakovine, tam nie sme schopní poskytnúť vyliečenie. V týchto prípadoch sa zameriavame viac na paliatívnu starostlivosť a zlepšenie kvality života pacienta.
Čo môže ešte negatívne ovplyvniť jej výsledok?
Nedostatočná spolupráca pacienta má veľký podiel na úspechu rehabilitácie, závisí aj od ich motivácie. Ak pacient nedodržiava rehabilitačný plán, nevykonáva predpísané cvičenia alebo sa nezúčastňuje na terapiách, môže to obmedziť jej účinnosť.
V niektorých prípadoch, ako sú akútne zranenia alebo chirurgické zákroky, rehabilitácia môže byť časovo obmedzená. Existujú určité časové okná, kedy je rehabilitácia najefektívnejšia. Ak sa pacient dostane do rehabilitácie neskôr alebo po uplynutí tohto okna, účinnosť klesá. A ako posledné by som uviedla individuálne rozdiely, každý pacient reaguje na rehabilitáciu individuálne.
Je rehabilitácia iba o tom, ako naučiť pacienta cvičiť a dodržiavať odporúčania?
Rehabilitácia nie je len o cvičení, ale zahŕňa širší prístup k obnove funkcie a zlepšeniu kvality života pacienta.
Okrem cvičení sa pacient v rámci rehabilitácie učí aj ďalšie dôležité veci, ako sú prevencia a sebamanažment alebo edukácia o zdraví a o zdravom životnom štýle.
Akí pacienti, po akých zákrokoch k vám najčastejšie chodia?
Vo všeobecnosti je rehabilitácia vhodná pre rôzne typy pacientov. Po zákrokoch, ako sú operácie kĺbov, zlomeniny kostí. Ďalej sú to pacienti s neurologickými ochoreniami, tu radíme pacientov po cievnej mozgovej príhode či po traumatickom mozgovom poranení.

Priamo na našom oddelení evidujeme veľký počet pacientov po operáciách či zlomeninách. Nezanedbateľnú skupinu tvoria aj pacienti, ktorí majú problém s bolesťami v oblasti chrbtice.
Je badať na základe vašich doterajších skúseností viac prípadov ako kedysi?
Naše oddelenie je otvorené niečo cez rok. Počet pacientov stále iba narastá. Po období covidu sa spustili plánované operácie, čiže aj počet pacientov týmto vplyvom vzrástol oproti minulosti. Prichádzajú aj pacienti, ktorí chcú riešiť akútne či chronické problémy, ako sú bolesti chrbtice alebo svalov.
Čím si to vysvetľujete?
Tento problém súvisí aj so životným štýlom. Mnohí pacienti majú sedavú prácu, ktorá má nepriaznivý vplyv na ich pohybový aparát.