TRNAVA. Nedávno zarezonoval na Slovensku prípad mladého chlapca, ktorý neváhal pre fotku na svoj Facebook vyliezť na vagón.
Keď naň vyliezol, zasiahol ho silný elektrický prúd a na mieste ho zabil.
O tom, čo sú ochotní spraviť pre dobrý záber mladí ľudia, ako veľmi ich ovplyvňujú sociálne siete a aký vplyv to môže mať na ich životy, sme sa bližšie porozprávali s Mariannou Sterankovou, klinickou psychologičkou vo Fakultnej nemocnici v Trnave.

Aký vplyv majú sociálne siete na mládež?
Ako všetci vieme, v ostatných rokoch narastá frekvencia a intenzita užívania sociálnych sietí, obzvlášť u mladej generácie. Kým staršie generácie boli formované inými vplyvmi, dnešní tínedžeri už doslova prichádzajú do prostredia ovplyvňovaného sociálnymi sieťami.
V článku sa ďalej dočítate
- Ako sa dá voči nadmernému užívaniu sociálnych sietí brániť,
- čo môže spôsobiť nadmerné užívanie mladými,
- kedy by mali rodičia spozornieť,
- ako sa dá závislosť od sociálnych sietí liečiť,
- čo odporúča psychologička.
Aké poruchy môže spôsobiť ich nadmerné užívanie?
Existujú už prvé štúdie a výskumy zameriavajúce sa na skúmanie vzťahov medzi používaním sociálnych sietí typu Instagram a faktormi duševného zdravia.
Hoci odbornej literatúry, ktorá by sa tomu venovala, stále nie je dostatok, prvé výskumy potvrdzujú súvislosť medzi užívaním sociálnych sietí a duševnými problémami, ako sú narušené sebahodnotenie, sebaobraz a s tým súvisiace negatívne vnímanie vlastného tela, úzkosti či poruchy príjmu potravy.