TRNAVA. Vysokým krvným tlakom, ktorý sa odborne nazýva artériová hypertenzia, trpí približne 30 percent dospelých ľudí.
Polovica z nich si toho nie je vedomá, pretože si ho nemerajú, prípadne nechodia k lekárovi na pravidelné prehliadky.
Vedeli ste, že vysoký krvný tlak sa nedá v súčasnosti vyliečiť? Dá sa iba liečiť a zmierňovať jeho následky. Aj o tom, prečo majú ľudia vysoký tlak, ako sa dá proti nemu účinne brániť a kedy možno vysadiť niektoré lieky, sme sa porozprávali s lekárom Danielom Čambálom, primárom oddelenia kardiológie Fakultnej nemocnice v Trnave.

Je vysoký krvný tlak závažným ochorením?
Určite áno, trpí ním takmer 30 percent dospelej populácie. Polovica pacientov si toho nie je vedomá, čo môže mať neblahé následky.
Čím si to vysvetľujete?
Môže byť za tým nevedomé podcenenie prevencie. Vysoký krvný tlak nemusí mať žiadne príznaky a ľudia, ktorí sa cítia dobre, nevenujú svojmu zdraviu pozornosť.

Čo odporúčate?
Určite, aby si ľudia po dovŕšení 20 rokov čas od času merali tlak. Najmä tí, ktorí majú v rodine blízkych príbuzných s kardiovaskulárnym ochorením.
Čo najčastejšie spôsobuje vysoký krvný tlak?
Ide o multifaktorálne ochorenie. Zoznam príčin, ktoré ho spôsobujú, je veľmi dlhý. Tie hlavné sú genetika, nezdravý životný štýl – nevhodná strava, málo pohybu, stres, nedostatok spánku, fajčenie, nadmerné solenie.
Asi desať percent pacientov, má tzv. sekundárnu hypertenziu, spôsobenú napríklad hormonálnou dysfunkciou nadobličiek, ktoré začnú produkovať hormóny, ktoré vysoký tlak zvyšujú. Ďalej to môže byť spôsobené aj vrodeným ochorením srdca alebo obličkových ciev. Je toho viac.
V článku sa ďalej dočítate
- Čo môže ignorovanie hypertenzie spôsobiť,
- ako sa dá voči nej účinne brániť,
- pri akom tlaku je potrebné nasadiť lieky,
- prečo bývajú lieky často neúčinné,
- ako inak sa dá dopracovať k ideálnemu tlaku,
- ako vie špeciálny zákrok pomôcť pacientom s vysokým tlakom.
To znamená, že ak vedie mladý človek zdravý životný štýl, má dostatok pohybu a má vysoký krvný tlak, mal by spozornieť, pretože môže ísť o niečo vážnejšie?
Určite áno. Pri mladých ľuďoch ho môže spôsobovať silná genetická záťaž alebo sekundárne príčiny, ktoré v takýto prípadoch podrobnejšie skúmame ďalej.