TRNAVA. Alergie a poruchy imunity. Miroslav Bajer pôsobí ako zástupca primára na klinike vnútorného lekárstva vo Fakultnej nemocnici Trnava (FN TT) a ako vedúci lekár jedného z oddelení a tiež na ambulancii klinickej imunológie a alergológie FN TT. O tom, koľko ošetrí ročne pacientov a s čím za ním najčastejšie chodia, nám povedal v rozhovore.
Akých pacientov máte na starosti?
Mám úväzok rozdelený na dve časti, venujem sa hospitalizovaným pacientom so všetkými vnútornými ochoreniami, pričom najčastejšie ide napríklad o cukrovku, zlyhanie obličiek či srdca, rôzne zápalové stavy, diagnostiku nádorových ochorení či cirhózu pečene, druhá časť je ambulantné riešenie pacientov s rozličnými poruchami imunitného systému a s alergiami.

Koľko ich riešite za rok ambulantne?
Ambulantne u nás za rok ošetríme až do 3-tisíc pacientov.
Aká je vaša spádová oblasť, evidujete nedostatok ambulancií?
Dopyt po vyšetrení imunity či alergických ochorení je veľký a všetci, čo máme ambulancie v našom kraji, máme termíny už veľmi neskoré a v iných je to niekedy ešte horšie. Mne chodia pacienti z celého Slovenska – od Bratislavy až po Oravu či Košice. Najviac ich poslednú dobu pozorujem z okolia Trenčína alebo Pezinka.
S akými problémami k vám najčastejšie chodia?
Najčastejšie ľudia prichádzajú s podozrením na rozličné alergie, astmu či poruchu imunity. Viacero pacientov mám s atopickým ekzémom.
V rozhovore sa ďalej dočítate
- Ktoré alergie môžu predstavovať riziko,
- aký najhorší prípad alergie riešil,
- ako sa dá voči nim brániť,
- čo posiľňuje imunitu detí,
- kto najviac trpí alergiami.
Často príde pacient so žihľavkou. Veľa ľudí si tiež myslí že trpí potravinovou alergiou, čo však nie je tak úplne pravda a naozajstnú potravinovú alergiu dokážeme menej často, skôr u detí, ktoré z nej poväčšine vyrastú, respektíve sa u nich vyvinie tolerancia.