TRNAVA. Populácia starne, počet pacientov na geriatrii sa zvyšuje. Paradoxne, počet geriatrických lôžok v posledných rokoch v nemocniciach iba klesá.
Niektoré zatvárajú oddelenia z dôvodu nedostatku personálu, dostatočnú pozornosť geriatrii nevenuje ani ministerstvo zdravotníctva, hovorí primárka ANDREA VÁNDOROVÁ, ktorá stála pri vzniku geriatrického oddelenia vo Fakultnej nemocnici v Trnave v roku 2011 a odvtedy ho vedie.
Akých pacientov máte v súčasnosti na oddelení?
Ide o pacientov nad 65 rokov s internými diagnózami, ktorí potrebujú špecializovanú starostlivosť zohľadňujúcu všetky špecifiká geriatrického veku s dôrazom a rehabilitáciu, sociálnu situáciu starého človeka a na zhodnotenie funkčného potenciálu geriatrického pacienta.
Väčšina pacientov má typické geriatrické syndrómy – majú zhoršenú pohyblivosť, zhoršené zmyslové a mentálne funkcie, majú poruchu výživy, vyskytuje sa u nich ochorenie viacerých orgánových systémov, mnohí sú nesebestační alebo sa nachádzajú v zložitej sociálnej situácii.

Títo pacienti majú väčšinou ťažší, komplikovaný priebeh ochorení. Najčastejšie ide o pacientov s ochoreniami srdca, tráviaceho traktu, poruchami príjmu potravy, tekutín, so zápalmi močových ciest a ďalšie.
Starší pacient má veľa špecifík, vyžaduje si preto špecializovaný prístup, ktorý zohľadňuje starobné zmeny organizmu. Priebeh ochorení je často u nich odlišný. Ochorenia mávajú nešpecifické atypické príznaky, vyskytujú sa poruchy adaptácie, starí ľudia mávajú zmenenú reakciu na lieky, časté je reťazenie komplikácií a mnohé ďalšie.
A to všetko je potrebné zohľadniť pri liečbe. Bez komplexného prístupu býva výsledok slabší. Naším cieľom je nielen predĺženie života, ale aj dosiahnutie čo najvyššej kvality života, zachovanie sebestačnosti. Pri starších pacientoch je určite dôležitý aj záujem rodiny, spolupráca pri zabezpečení následnej starostlivosti.
Trpia starší ľudia v súčasnosti inými ochoreniami, ako keď ste začínali?
Určite to nie je to isté, lebo v roku 2001 sme boli oddelením dlhodobo chorých, čiže chronickým lôžkovým oddelením. Väčšinou k nám prekladali pacientov z iných oddelení, ktorí mali už stanovenú diagnózu a potrebovali dlhší čas na doliečenie.

Preberali sme pacientov z traumatológie, čiže po úrazoch, ďalej, po cievnych mozgových príhodách alebo po chirurgických zákrokoch. Hospitalizácie trvali dlhšie - približne tri týždne. Aktuálne sme akútne lôžkové oddelenie, ktoré väčšinu pacientov preberá priamo z urgentného príjmu alebo od špecialistov a obvodných lekárov.
Čo vek hospitalizovaných pacientov?
Je vyšší, pribúda dlhovekých pacientov, väčšia časť našich pacientov má nad 80 rokov.
Populácia starne, je na to naše zdravotníctvo dostatočne pripravené?
Populačné prognózy v okrese Trnava hovoria, že v roku 2035 bude až 25 percent obyvateľstva nad 65 rokov. Pribúdajú dlhovekí pacienti, zvyšuje sa výskyt demencie.