V období posledných mesiacov sme si uvedomili silu, ktorá sa skrýva v ľudskom ume, inteligencii, čo všetko majú odborníci, výskumníci a vedci v rukách.
Ukázalo sa v plnej šírke, ako sú veda a výskum nevyhnutné pre ľudstvo, pre spoločnosť. Skloňovali sa slová ako imunotesty, vakcíny proti koronavírusu, lieky na Covid-19, PCR testy, ale aj pojmy odcudzenie, depresie, prepad ekonomiky a pod.
Unikátne vedecké pracoviská
Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave svojou činnosťou prispieva k zvyšovaniu vedeckej, technickej a hospodárskej úrovne nielen nášho regiónu, ale v neposlednom rade i Slovenskej republiky. Buduje unikátne vedecké pracoviská v rámci Univerzitného vedeckého a kreatívneho parku, kde sú sústredené výskumné kapacity univerzity, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou jej vzdelávacieho aj výskumného potenciálu.

UCM sa môže pochváliť osobnosťami z rôznych oblastí vedy, ktoré riešia výskumné úlohy, publikujú hodnotné publikácie, sú citované mnohými ďalšími odborníkmi z Európy i zo sveta a venujú sa vzdelávaniu a výchove mladých ľudí. Okrem mnohých ďalších sú to napr. prof.Ing. Roman Boča, DrSc., doc. RNDr. Ján Titiš, PhD., prof. RNDr. Peter Sýkora, PhD., prof.Ing. Stanislav Miertuš, DrSc., prof. PhDr. Leoš Šatava, CSc., prof. MUDr. Štefan Galbavý, DrSc., prof. PhDr. Slavomír Gálik, PhD., prof. PhDr. Hana Pravdová, PhD, prof. dr. MA Ing. Július Horváth, Ph.D., prof. MUDr. Jiří Neuwirth, PhD. a iní.
Dôkazom kvality je tiež úspech, ktorý v tomto roku zaznamenal aj náš absolvent, teraz už kolega, z Fakulty prírodných vied UCM RNDr. Cyril Rajnák, PhD., PhD., ktorý bol pred mesiacom ocenenýv súťaži Vedec roka Slovenskej republiky 2019 v kategórii Mladý vedecký pracovník.
Výrazné úspechy
Fakulta prírodných vied UCM je jednou z piatich fakúlt univerzity, ktorá má na poli vedy a výskumu výrazné úspechy.
Stala sa významnou súčasťou novozaloženej Univerzity sv. Cyrila a Metoda hneď po jej konštituovaní 1. augusta 1997. Hlavným cieľom FPV sa stala výchovno-vzdelávacia činnosť zameraná na prípravu kvalifikovaných odborníkov v nasledujúcich moderných a interdisciplinárnych oblastiach – aplikovaná informatika, aplikovaná chémia, aplikovaná biológia, aplikovaná analytická a bioanalytická chémia, biotechnológie a ochrana a obnova životného prostredia.

Má vybudované moderné laboratóriá v Špačinciach, kde okrem výskumu a riešenia projektov môžu študenti študovať, skúmať a riešiť zadania, overovať si priamo na prístrojoch výpočty a riešené úlohy.
Fakulta ponúka svojim študentom možnosť prakticky sa oboznámiť s najmodernejšími postupmi, prístrojmi s cieľom vychovávať kvalitných absolventov pre riešenie aktuálnych problémov doby. V ostatnom období sa obohatilo prístrojové vybavenie vedeckého parku prístrojmi real-time cyklér polymerázovej cyklickej reakcie (PCR), mikroplatničkový čítač, spektrometer jadrovej magnetickej rezonancie (NMR) a spektrometer elektrónovej paramagnetickej rezonancie (EPR).

Okrem využitia vo výskume výrazne napomôžu i zvýšeniu kvality záverečných prác vypracovávaných v oblasti prírodných vied.
Fakulta prírodných vied UCM ponúka uchádzačom rôznorodé spektrum študijných programov ako biológia, chémia, aplikovaná informatika, biotechnológie, ochrana a obnova životného prostredia a i.
Absolventi sú mimoriadne žiadaní a dobre uplatniteľní. Prihlášku na bakalárske štúdium je možné poslať do polovice augusta 2020.
Ing. Jana Štefánková, Ph.D., odd. práce s verejnosťou UCM
