Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

MY s Vami: Stretnutie so županom Jozefom Viskupičom

Diskusiu s trnavským županom môžete sledovať aj online.

Stretnutie so županom v Trnave.Stretnutie so županom v Trnave. (Zdroj: TK)

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Vydavateľstvo Petit Press a MY Trnavské noviny aj tento rok organizujú diskusiu s trnavským županom Jozefom Viskupičom. Okrem predsedu Trnavského samosprávneho kraja prijali pozvanie aj ďalší zaujímaví hostia.

Diskusia sa uskutoční v stredu 6. marca v Holiday INN Trnava na Hornopotočnej ulici v Trnave. Diskusiu bude moderovať šéfredaktorka MY Trnavských novín Lenka Štepáneková.

Máte otázky na niektorého z rečníkov? Napíšte ich do diskusie pod tento článok a spýtame sa ich za vás!

Témy:

 • Skladanie účtov: audit na župe, programové vyhlásenie, transparentný kraj
 • Cesty a verejná dopravy: Priority a smart riešenia
 • Župa verzus mestá a obce: Ako spolupracovať efektívnejšie?
 • Vízie a top ciele na nasledujúce roky

Minúta po minúte

12:13- Štepáneková ukončuje diskusia a ďakuje všetkým zúčastneným

Skryť Vypnúť reklamu

12:03- Diskusia sa chýli ku koncu, na rad prišli otázky z obecenstva. Je tu otázka od obyvateľky Kútov, ktorá sa pýta na integrovanú dopravu. Župan odpovedá, že sa na to pozrie v úrade.

12:00- Viskupič: Medziročne nám klesá množstvo prepravených ľudí. Je to spôsobené napríklad aj vlakmi zadarmo, taká konkurencia tu nemá vôbec byť.

11:58- Cenký: Máme tu jeden veľký problém, máme tu objednávacie firmy, ktoré objednávajú všetko v rámci dopravy. Často sa stáva, že ministerstvo, župy, mestá a doprava sa nedopĺňajú, ale si konkurujú. Bratislavský a Trnavský kraj by sa mali dopĺňať, lebo výrazná časť odtiaľto cestuje do Bratislavy. A treba dosiahnuť čo najvyšší efekt. Tiež určiť jednotnú cenu lístka.

11:56- Viskupič: Musíme nastaviť lístky a tarify za jednotlivé kilometre. Môžeme promovať verejnú dopravu ale zároveň aj zlepšovať jej kvalitu.

Skryť Vypnúť reklamu

A kde sme dnes? Dnes sme pri tvorbe. Mesto, kraj, železnica, operátor , už spolu sedíme a dohadujeme sa.

11:54- Integrovaná doprava, nie je iba o jednom lístku, ale hlavne spolupráca medzi dopravcami, nie konkurencia, skonštatoval Viskupič.

11:52- Spolupráca medzi krajmi navzájom je nevyhnutná, potvrdil Viskupič.

11:48- Nebojím sa o to, že by to ľudia nevyužívali, ale kľúčové je stanoviť si reálny čas, kedy sa do toho pustíme, povedal primátor Hlohovca

11:45- Kollár: Aj my ako malé mesto uvažujeme o takomto niečom. Určite to nepôjde bez spolupráce s niektorou z mestských firiem. Oni robia niektoré aj v nočných hodinách, takže tie bicykle by zasa pozvážali na tie odstavné miesta.

11:40- Blaas: Veľa ľudí sa pridalo k myšlienke, keby toto bolo v rámci integrované. Toto skúšame na tomto pilotne a potom prejdeme na ďalšie.

Skryť Vypnúť reklamu

11:34- Moderátorka mení tému, diskutovať sa bude o alternatívnej doprave. Slovo dostal Blaas. Je za kombináciu dopravy, napr. vlak a nabíjacia kolobežka. Funguje to zatiaľ iba vo vlakoch zo Senca do Petržalky.

11:31- Viskupič: Momentálne sa nám deje to, že kamionisti sú kreatívni a vytláčajú nám na vyššie typy ciest potvrdenia o zaplatení na tie nižšie.

11:29- Čo je najväčším problémom cestnej siete? Cenký: V cestách je viac politiky ako realizácie. Riešenie by mohlo byť aj spoplatnenie ciest II. triedy od kamiónovej dopravy a tržby by išli župe.

11:27- Dostali sme správu, že cesta z Trstína do Holíča je najhoršou v tomto kraji. V Jablonici je jednopruhový most a myslím si, že by malo byť prioritou rozšírenie mosta. Pomôže to aj osobnej doprave. "Chceme nakúpiť aj techniku, ktorá sa bude viac starať o cesty. Toto chceme v spolupráci s obcami viac rozvinúť," doplnil župan.

11:23- Župan dodal, že urobia všetko preto, aby to netrvalo 10 rokov.

11:22- Čaká sa na dáta, podľa ktorých sa rozhodne, ako sa budee postupovať." povedal Kollár. "Druhý most určite zlepší dopravu, ale treba sa na to pozrieť všeobecne, aké ešte existujú riešenia. Ja si preto počkám na alternatívy, ktoré budú dobré z hľadiska času, financií a možností."

11:21- Je pre Hlohovec riešením druhý most alebo je aj iné riešenie? Pýta sa moderátorka primátora Kollára.

11:20- "Z Trnavy do Dunajskej Stredy nevedie žiadna cesta I. triedy. Na to sme mali tiež skupinu ľudí, ktorí by chceli, aby sa to zmenilo. Toto z hľadiska financovania, si myslím, že si naše diaľničné cesty zaslúžia a na to aj tlačíme na štát. Ľudí nezaujíma kto čo vlastní, ale jednoducho platíme si dane, tak nech sa to urobí a ja tomu fandím," zhrnul župan.

11:17- "Pre bezpečnosť mosta je ideálny stav na stupni 2 až 3," zhrnul župan.

Potom tu máme tie župné a ďalšie sú tie, o ktoré sa starajú obce.

11:15- Cenký vyzdvihol monitoring mostov. Takýto snímač už máme na moste v Bratislave. "Sú to veci, ktoré vedia reálne odvrátiť katastrofy a podať nám informácie, v akom stave sú tie mosty," dodal.

11:14- Cenký povedal, že zabúdať by sa nemalo ani na obchvaty. Tým že kamióny prechádzajú cez obce a mestá, rapídne znižujú kvalitu života obyvateľov.

11: 12- Cenký: Vrátim sa k mostom, ktoré tu boli spomenuté. Stavom mostov sme začali zaoberať až po tej katastrofe v talianskom Janove. V Trnavskom kraji je 378 mostov a niekoľko desiatok je v zlom stave, ďalšie v havarijnom. Most cez rieku Váh je vo veľmi zlom stave v Piešťanoch.

11:11- Kraj vie dať ročne 5 až 6 milónov eur na opravy ciest. "Ale to nezahŕňa nejaké ďalšie dlhy a to nespomínam ešte pozemky," spresnil župan.

11:07- Viskupič: Tiež sme mali stretnutie s ministrom dopravy, tiež sa tam otvárali otázky ohľadom Jablonice aj Hlohovca. Tie cesty boli už v zlom stave, keď sa stavali. Približne 17 percent nevyhovujúcich ciest bolo v roku 2000 a teraz je to už okolo 44 percent.

11:02- Čo by vyriešilo zlú dopravnú situáciu podľa Kollára v Hlohovci? Oprava mostu bez uzávierky. Aby bol aspoň v jednom pruhu prejazdný. A samozrejme, nový dopravný ťah.

11:00- Výstavba nového mosta v Hlohovci? Takú investíciu ešte žiadna župa neutiahla. Potrebujeme na to partnerov. Či už štát alebo súkromný sektor.

10:57- Most v Hlohovci, otočila tému moderátorka. Mesto si zobralo na seba určitú prípravnú fázu a kraj už vyčlenil nejaké financie. "Mestu Hlohovec chýba dopravná tepna, ktorá pomôže tým hodinovým zápcham," povedal župan s tým, že most sa musí určite opraviť, vzhľadom na výsledky jeho diagnostniky.

10:55- "Máme 5 projektov, na ktorých budeme spolupracovať. Teraz sa dostávam do takej situácie, že niečo sa ide realizovať a ľudia, ktorí sú pasívni, vidia to a nepáči sa im to, tak prídu zrazu s nejakou petíciou. A to nie sú ľudia, ktorí niečo zrušia a niečo iné urobia, nie, ide o tých, ktorí budú ďalej pasívni. Teraz hráme o to, či bude mať proces "participatívnosti" v Hlohovci zmysel," zhrnul Kollár.

10:53- Kollár: Teraz dostane aj viac peňazí do športových klubov nejaké financie. Tiež to bolo cez stránku, kde boli pridané projekty, ktoré ľudia chceli, aby sa urobili. Z tohto sme sa poučili, že musíme s nimi spolupracovať a komunikovať s nimi.

10:50- Participatívny rozpočet je ďalšia vec, nad ktorou sme sa dlho zamýšľali. Oslovili sme neziskovku, ktorá sa takýmto rozpočtom venuje viac ako dekádu, povedal Viskupič.

Neskončilo to len pri okresných mestách. Kopem aj za menšie sídla a obce. Chcem, aby to bolo vyvážené. Najväčší záujem o participatívny rozpočet je na Záhorí a v južných okresoch nášho kraja.

10:48- Participatívny rozpočet a skúsenosti s ním...

10:45- K téme sa pridal aj primátor Hlohovca. "Je to aj pre mňa šanca stretnúť sa raz za rok so všetkými starostami. Tým že župan vysiela signál, že reálne vníma tieto problémy miest a obcí tak tieto stretnutia aj ostatní vnímajú veľmi dobre.

10:40- Téma sa obrátila na obce. Župan tvrdí, že po voľbách za menšie obce nemá kto "kopať". Župan to chce zmeniť a začleniť ich do rozhodovania. A organizovať stretnutia s nimi. Prínos týchto stretnutí je stretnúť sa aspoň raz za rok, je to asi 150 ľudí.

10:38- Máte víziu vytvorenia kreatívneho centra v Trnave? Pýta sa župana moderátorka Štepáneková. "Potrebné je, aby ministerstvo vydalo výzvu. Všetko je pripravené, celý projekt, len nemáme výzvu. Mali sme aj sériu stretnutí, ale stále sa to posúva. Momentálne sa hovorí o júni, júli."

10:36- Župan tvrdí, že štyridsať percent ľudí nikdy nedosiahne na hypotéku. A preto nemáme odpoveď ako realizovať ich bývanie. S niektorými školami v Hlohovci ako s chemickou sme sa dohodli, že budeme spolupracovať a vytvoríme internátne bývanie.

10:34- Kollár: V minulosti sa samosprávy väčšinou zbavili bytov a ďalších možností, ktoré im umožnili robiť nejaké motivačné záležitosti. Miesto na bývanie je jedna z ciest ako motivovať mladých ľudí, aby zostali v tom meste či obce.

10:32- Výstavba nájomných bytov v Hlohovci. Je to jedna z ciest ako udržať mladých v meste. "Prerobili sme jednu mestskú ubytovňu na 60 nájomných bytov. Tiež máme v ďalšej časti inú budovu, aj tú by sme mohli kúpiť a prerobiť na nájomné byty," potvrdil Kollár.

10:30- Moderátorka otočila tému na školstvo. Viskupič: V rámci motivačných záležitostí sme sa zamerali na vytvorenie motivačných balíkov pre študentov. Ide o štipendijný balík. Je to dávno vymyslené, treba na to nájsť len peniaze. A tiež sú to motivačné balíky pre samotných pedagógov.

Ide nám aj o to, aby sme dostali kvalitných ľudí do učiteľskej profesie. Tiež išlo nielen o učiteľov, ale aj o lekárov. Ide nám o to, aby sme lekársky kolektív omladili a tiež dostali sem kvalitných ľudí.

10: 27- "Keď vám príde faktúra, zaujíma vás prečo je toľko zrecyklovaného odpadu a za čo vlastne platíte. Takže pri tých dátach všetko viete popredu," dodal Blaas.

10:25- "Tiež je super, že pomocou technológie sa dá zistiť, akú sumu peňazí budem potrebovať na daný projekt. A to je skvelá cesta," tvrdí ďalší z hostí Peter Blaas - Business Development Director, Antik Telecom.

10:23- Do diskusie sa zapojil aj ďalší hosť, Rastislav Cenký - riaditeľ inštitútu pre dopravu a hospodárstvo. Tvrdí, že ak nezvolíme dobrý prístup, tak potom cesty budú stále rozbité. Treba spraviť si názor a náhľad v akom stave sú cesty a potom budem vedieť, čo na nej treba urobiť. Podľa toho tiež budem vedieť aký finančný balík na to budem potrebovať.

10: 22- Viskupič: Ak máme dáta, môžeme to používať na cestách. Aby sme mali zmapované, v akom stave sú cesty II. triedy. Budeme sa snažiť z tohto hľadať určité východisko. V akom časovom horizonte môžeme robiť cesty a v akom stave sú.

10:17- K slovu sa dostáva primátor Hlohovca. "Je tu 140 určitých projektov aj s určitým ocenením. Tiež sme začali riešiť problémy s infraštruktúrou a verejné priestory, tiež školstvo, išlo o materské školy a základné. Za jeden rok sme dali milión na monitorovacie systém. A teraz, keď mám sieť zmapovanú, môžem zvoliť potrebné systémy.

10:16-Župan označil za najdôležitejšie školstvo, sociálna sféra a cestná infraštruktúra

10:15- Viskupič: Máme heslo "Spolu tvoríme kraj" a preto hľadáme nápady. Aj v Hlohovci prijali osemročný rámec. Z tohoto by sa to všetko malo odraziť. Aj 80 percent by mal mať finančný plán, ktorý naznačí ďalšie vízie.

10: 13- "Sme veľmi zadĺžená župa, tak sme sa zamerali aj na konsolidáciu," potvrdil župan. Máme historické zníženie dlhu o 5 percent. Tiež aj používanie rozpočtových zdrojov chystáme, celý rok sme na tom pracovali.

10:12- "Ako ďalšie sme sa zamerali na to, že priority by sa mali z cestnej infraštruktúry posunúť na školstvo a sociálne veci," doplnil Viskupič. Sociálne služby, tam vraj urobili navýšenie a personálnu stabilizáciu.

10: 10- Ako prvý dostal slovo župan Jozef Viskupič, začal hovoriť o piešťanskom letisku, ktoré mali likvidovať. Namiesto toho budú už tento rok odtiľ lietať linky do Turecka a Egypta.

10: 08- moderátorkou diskusie je Lenka Štepáneková, šéfredaktorka redakcie MY Trnavské noviny

10: 06- Stretnutie sa začína, úvodné slovo má Milan Mokráň, riaditeľ divízie Týždenníkov PetitPress

9:50- Hostia a diváci sa pomaly schádzajú, o malú chvíľu diskusia oficiálne začne

Stretnutie so županom Jozefom Viskupičom sa uskutoční už dnes. Sledujte ho s nami v našom online textovom prenose.

Hostia:

 • Jozef Viskupič - predseda Trnavského samosprávneho kraj
 • Rastislav Cenký - riaditeľ inštitútu pre dopravu a hospodárstvo
 • Miroslav Kollár - primátor Hlohovca
 • Peter Blaas - Business Development Director, Antik Telecom

Dátum: 6. marec 2019/ Miesto stretnutia: Holiday INN Trnava/ Čas: 10:00 - 12:00/ Moderátorka diskusie: Lenka Štepáneková

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 19 909
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 19 026
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 18 645
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 17 993
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 020
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 704
 7. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 7 544
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 357
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 255
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 124
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Samospráva

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Život v meste

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

19 najlepších projektov je zameraných na zatraktívnenie kraja

13 h
Mesto Trnava.

Kraj dostal minulý rok z dane z príjmov fyzických osôb viac ako 100 miliónov eur.

14 h
 

Ilustračné foto.

Motiváciu pritiahnuť nových lekárov do regiónu budú príspevky a dotácie.

15 h
Vo viacerých krajinách sveta sú školy zatvorené.

Deti by sa učili od pondelka do štvrtka v škole a tri dni by ostali doma.

16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

26. jan

Pokiaľ ste nezvestné deti videli, kontaktujte políciu.

20 h

Mnohí vodiči odbočujú na Nedožerskej ceste v Prievidzi doľava, smerom do mestskej časti Necpaly. Podľa dopravnej značky to však robiť nemôžu, čo si mnohí doteraz neuvedomovali.

27. jan

Poradia sa od včera zmenili.

13 h

Už ste čítali?