TRNAVA. V Trnave sú štyri mestské pohrebiská. Rozlohou najväčší je cintorín na Kamennej ceste, má viac ako 5,1 hektára. Najviac ľudí je zasa pochovaných na cintoríne na Ulici Terézie Vansovej, vyše 8 300. Celkovo v Trnave evidujú 18 242 hrobových a urnových miest.

Nové hrobové miesta sú k dispozícii iba na cintorínoch na Kamennej ceste a v Modranke. „Ostatné cintoríny sú vychované, to znamená, že pochováva sa iba do jestvujúcich hrobových miest,“ uviedla Michaela Šipošová Rigová zo spoločnosti Rigstav, ktorá prevádzkuje všetky štyri mestské pohrebiská.
Podľa štatistík ročne pridelia približne 100 hrobových miest. Od začiatku tohto roka do polovice novembra ich bolo už 129. Týždenne evidujú v Trnave priemerne dvanásť až pätnásť pohrebov, ročne je ich približne päťsto.
Naposledy sa rozširoval cintorín na Kamennej ešte pred ôsmimi rokmi. Vtedy pribudlo asi osemsto hrobových miest. Odvtedy ich počet v celej Trnave iba klesá. A dokedy vydržia hrobové miesta?
Rastie počet nových hrobov
„Ťažko povedať, ale podľa môjho odhadu bude kritický nasledujúci rok niekedy okolo leta. Je to individuálne. Niekedy za týždeň pridelíme a pochováva sa do 5 nových miest a niekedy za týždeň ani do jedného,“ dodala Šípošová Rigová s tým, že v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi rastie trend pochovávania do nových miest.

Má to viacero dôvodov. Pozostalí už nedisponujú jestvujúcimi hrobovými miestami ako v minulosti, prípadne, ak ich aj majú, často sa vyskytujú rodinné spory, pre ktoré sa už jestvujúce hroby nevyužijú. Ďalším z dôvodov je aj nemožnosť pochovať do jestvujúceho hrobu po technickej stránke.
Aktuálny stav počtu nových hrobových miest považuje za akútny. „Sama som zvedavá a dúfam, že vydržíme do rozšírenia cintorína na Kamennej ceste. Týmto však nechcem šíriť poplach a paniku,“ zdôraznila. Na cintoríne na Kamennej ceste v súčasnosti evidujú už iba 102 nových voľných hrobových miest, z toho 22 dvojhrobov, ktoré sa neprideľujú až tak často.
„Ak budeme nútení, pristúpime k zmene plánu a vytvoríme z nich jednohroby, ktoré sú častejšie využívané. Nebude to však zadarmo a našu spoločnosť to bude stáť opäť zvýšenie nákladov, pretože budeme musieť dať urobiť nové zamerania, mapy, program a ďalšie,“ doplnila.
Rozširovať môžu iba jedno
Jediné pohrebisko, ktoré sa môže ďalej rozširovať, je na Kamennej. Zväčšovať by sa malo už v blízkej budúcnosti. Potrebné pozemky už mesto kúpilo, to je však iba začiatok. Prípravné práce môžu trvať aj niekoľko mesiacov.

Pri poslednom rozširovaní pohrebiska zabrali celý rok. Plocha sa musí pripraviť, oplotiť, vybudovať prístupové komunikácie a chodníky, osvetlenie, vodovod, vysadiť zeleň, zamerať plochu a rozvrhnúť jednotlivé hrobové miesta, zhotoviť mapy v digitálnej a papierovej forme a ďalšie.
„Mesto Trnava má majetkovoprávne usporiadané pozemky pre rozšírenie cintorína na Kamennej ceste. V nasledujúcom období prebehne proces vyňatia pozemkov z pôdneho fondu, príprava projektovej dokumentácie a potom bude nasledovať samotné stavebné konanie,“ potvrdil Pavol Tomašovič, hovorca mesta. Podľa jeho slov, samotná realizácia rozšírenia by sa mohla rozbehnúť už v druhej polovici budúceho roka.
„Finančné náklady budú zrejmé z projektovej dokumentácie, z ktorej sa bude odvíjať aj návrh požiadaviek v rámci aktualizácie rozpočtu mesta,“ dodal.
Uvažuje sa vraj aj nad založením nového cintorína.

„V rámci územného plánu mesta sa v pracovnej verzii uvažuje aj o možnostiach založenia nového cintorína. Do úvahy pripadá viacero variantov, napríklad vo forme udržiavaného parčíka, bez veľkých či okázalých mramorových dosiek, s dôrazom na zeleň a pietny charakter miesta,“ doplnil hovorca s tým, že ide zatiaľ len o možnosti, ktoré budú zvažovať odborníci a mestskí poslanci.
V posledných rokoch zaznamenali v Trnave rastúci počet kremácií, Šípošová Rigová predpokladá, že tento trend bude pokračovať.