TRNAVA. Pomôcť pri záchrane pagaštanov v Sade Antona Bernoláka v Trnave pred ich najväčším nepriateľom ploskáčikom pagaštanovým chcú študenti Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity hrabaním lístia.

Vedenie mesta sa nedávno zaviazalo nepoužívať v mestských parkoch pesticídy, preto je potrebné hľadať alternatívne riešenia. V Trnave je vysadených na verejných priestranstvách asi 360 pagaštanov.
Napadá stromy
Ploskáčik pagaštanový už približne dvadsať rokov požiera listy pagaštanov. Napadnuté stromy sú oslabené, strácajú odolnosť proti fytopatogénnym hubám a ich vyhliadky na prežitie sa znižujú. Samosprávy stromy proti tomuto vážnemu škodcovi zatiaľ chránia najmä chemickými postrekmi.

„Účinnou ochranou proti prezimujúcim kuklám je sústavné vyhrabávanie listov a ich kompostovanie vo vopred pripravenej jame, v ktorej sa zalievajú vápenným mliekom,“ tvrdia organizátori štvrtkovej brigády z Trnavskej univerzity v pozvánke na brigádu, zverejnenej na sociálnej sieti. V rámci medzigeneračnej spolupráce pozvali hrabať lístie aj členov Jednoty dôchodcov Slovenska.
Zóna bez pesticídov
Mesto Trnava sa k ekologickým postupom pri starostlivosti o zeleň zaviazalo v zmluve s občianskym združením Zóna bez pesticídov. Na území sídliska Prednádražie a v šiestich parkoch nebude samospráva používať pesticídy a umelé hnojivá.

Výnimku majú len rodenticídy, ktoré sa používajú na likvidáciu potkanov. Trnava chce týmto krokom eliminovať negatívny vplyv pesticídov na hmyz, opeľovačov, vtáctvo a ďalšie organizmy.