BRATISLAVA. Zástupcovia siedmich miest si dnes v Bratislave prebrali ocenenie Zlaté vedro. Tím Odkazprestarostu.sk udeľoval ocenenia v dvoch kategóriách. Jednou bolo “Riešenie podnetov” a druhou “Komunikácia”. Samosprávy okrem toho rozdelil na tie s počtom obyvateľov nad 20-tisíc a pod 20-tisíc. V jednom prípade sa na jednom mieste umiestnili hneď dve samosprávy.

V roku 2017 portál Odkazprestarostu.sk zaznamenal dohromady 9 398 podnetov, z nich sa do dnešného dňa podarilo vyriešiť 4 339 a 2 531 ďalších je v stave riešenia. Najväčšia časť podnetov, celkom 2 293, sa týka porúch na miestnych komunikáciách. Hneď po tejto kategórii nasledujú podnety týkajúce sa mestskej zelene a životného prostredia, konkrétne je reč o 2 148 podnetoch.
Okrem nich používatelia nahlasovali čierne stavby, problémy s dopravným značením, reklamovali verejné služby, upozorňovali na opustené a nepojazdné vozidlá či zlé parkovanie a mnohé iné problémy vo verejnom priestore.

"Odkaz pre starostu považujem za veľmi významný projekt Inštitútu SGI. V rámci neho sme totiž neskončili len pri identifikovaní problémov a odporúčaní, ale pristúpili sme aj k zavedeniu nástroja na ich riešenie. Portál umožňuje obyvateľom mesta dávať samospráve rýchlo a jednoducho svoje podnety a ona má možnosť na ne primerane reagovať," vysvetľuje riaditeľka Inštitútu SGI Veronika Prachárová.
Riešenie podnetov
Okrem pomeru vyriešených podnetov brali hodnotitelia do úvahy aj celkový počet nahlásených podnetov v danej samospráve, ako aj ich náročnosť. Spomedzi miest nad 20-tisíc obyvateľov dosiahlo celkové najlepšie výsledky v riešení podnetov mesto Trnava, ktoré malo na starosti 917 podnetov a 67,83 percent z nich už vyriešilo.
Ako druhé sa umiestnili Levice, ktoré zo 191 podnetov vyriešili 71,2 percent a na treťom mieste skončili dve samosprávy - mesto Prievidza s 290 podnetmi, z ktorých sa podarilo vyriešiť 68,62 percenta a bratislavská mestská časť Rača, ktorá má za rok 2017 na konte 159 podnetov, z toho 78,62 vyriešených.

V skupine miest s menej ako 20-tisíc obyvateľmi sa na prvej priečke umiestnili Malacky, ktoré zo svojich 244 podnetov stihli vyriešiť 73,36 percent. Na druhom mieste skončil Senec, ktorému občania nahlásili dokopy 164 podnetov a vyriešiť sa podarilo 71,95 percenta z nich. A napokon tretie miesto obsadil Púchov, ktorý sa zo svojich 102 podnetov postaral o 83,33 percent.
Komunikácia
V časti “Komunikácia” sa tím Odkazprestarostu.sk sústredil na úplnosť odpovede a teda, či obsahuje informácie o tom, kto bude podnet riešiť a kedy bude problém odstránený. Úlohu zohrala aj rýchlosť, s akou odpoveď prišla. Ak na ňu ohlasovatelia nemuseli čakať dlhšie ako sedem dní a ak sa o výsledku riešenia dozvedeli od kompetentných, mesto alebo obec získali bonusové body.
“Rok 2017 priniesol skutočne zaujímavé výsledky a ukázalo sa, že mestá, ktoré sa k nahláseným podnetom stavajú najzodpovednejšie zo slovenských samospráv, zároveň najlepšie zvládajú aj komunikáciu s občanmi cez náš portál Odkazprestarostu.sk,” zhodnotil výsledky projektový manažér portálu Martin Kollárik.

Víťazom komunikačnej kategórie v skupine miest nad 20-tisíc obyvateľov sa tak stalo opäť mesto Trnava, ktoré napríklad v 96 percentách prípadov poskytlo odpoveď na typ podnetov, v ktorých zadávateľ žiadal o poskytnutie nejakej informácie.
Na druhé miesto sa dostalo mesto Prievidza, pri ktorom sa dá vyzdvihnúť, že v 95 percentách prípadov, kedy sa odmietli zaoberať podnetom, uviedli relevantné dôvody pre toto rozhodnutie. A napokon tretie miesto obsadili Levice, ktoré vždy vo svojej odpovedi identifikovali zodpovedný subjekt v prípade, že problém nespadal pod ich kompetenciu.

V kategórii miest s počtom obyvateľov do 20-tisíc zvíťazili Malacky, ktoré až v 100 percentách prípadov poskytli odpoveď na podnety, v ktorých zadávatelia žiadali poskytnutie nejakej informácie. Ako druhý sa umiestnil Púchov, ktorý vždy keď sa odmietol zaoberať podnetom, uviedol v odpovedi relevantné dôvody pre toto rozhodnutie. A tretie miesto obsadil Senec, ktorý vo svojej odpovedi v 100 percentách prípadov identifikoval iný zodpovedný subjekt za problém.
O výsledkoch informovala Nikola Bajánová, PR manažérka z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, Slovak Governance Institute.