TRNAVA. Vysoké teploty a nedostatok zrážok počas leta spôsobili, že viacero drevín popri ceste I. triedy medzi Trnavou do Bučanmi vyschlo.
Kontaktovali sme preto Slovenskú správu ciest (SSC), ktorá sa o tento úsek stará. Zaujímalo nás, ako prebieha starostlivosť o stromy popri cestách.
Vyschli hlavne staršie stromy, väčšinou ide o náletové dreviny.
„Ide hlavne o stromy vysádzané v minulosti. Náletové majú „tuhší koreň“, a vzhľadom na to, že sa neodstraňovali, je ich už mnoho,“ dodala Lucia Karelová, hovorkyňa Slovenskej správy ciest.
Aj inde vyschli
Problémy s vyschnutými drevinami sa tento rok objavili aj v iných lokalitách. Situáciu vraj sledujú iba čiastočne.

Zeleň, ktorá lemuje cesty I. triedy, sa už roky nepolieva. „Polievanie stromov bolo naposledy vykonané pred štrnástimi rokmi. Čo sa týka zmeny klimatických podmienok a ich vplyvu na rozsah a množstvo suchých stromov, to nevieme posúdiť,“ popísala Karelová s tým, že vyschnuté stromy odstránia v rámci svojich možností.
Zároveň doplnila, že v rámci bežných prostriedkov na údržbu nie je možné realizovať výsadbu a ani jej údržbu. V minulosti vraj mali správcovia ciest k dispozícii aj pracovníkov s dendrologickým vzdelaním.
„Tieto pracovné pozície boli postupne zrušené asi pred dvadsiatimi rokmi. Dnes aj z dôvodu takého financovania údržby ciest I. tried, aké v poslednej dekáde je, nie je možné venovať ani len minimálnu pozornosť zeleni. Riešime už len bezpečnosť ohrozujúce stromy, a to väčšinou výrubom už suchých,“ vysvetlila hovorkyňa.
Názory sú rôzne
Čo sa týka výsadby stromov pri cestách, či je to bezpečné alebo nie, sú názory rôzne. Proti sú hlavne dopravní policajti, ktorí sú za cesty bez stromových „alejí“.
„Na dôvody nehody nehladia, požadujú stromy vypíliť, respektíve podľa predpisu osadiť zvodidlá,“ skonštatovala Karelová.

SSC vysádza nové stromy len pri realizácii nových úsekov či rozširovaní pôvodných vozoviek.
Podľa niektorých odborníkov sú stromy pri ceste dôležité a plnia viaceré funkcie, predovšetkým ekologické a environmentálne. Ďalej klimatické, zmierňujú teplotné extrémy, priaznivo pôsobia na prúdenie vzduchu či zachytávanie prachu.
Dôležitou je aj funkcia ochrany pôdy pred vodnou a veternou eróziou, hydrická zasa zabezpečuje vsakovanie zrážok. Nemenej dôležitými sú izolačná, krajinotvorná a estetická.
Treba spomenúť aj psychologickú funkciu – koruny stromov prerušujú fádnosť a monotónnosť ciest vodičom. V dnešnej dobe sa už upustilo od vysádzania ovocných drevín.