Štvrtok, 17. október, 2019 | Meniny má Hedviga

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Oblomov (Ivan Alexandrovič Gončarov )

Kde a kedy ?

Obsadenie: Michal Jánoš, Silvia Holečková, Braňo Mosný a. h., Tomáš Mosný, Vladimír Jedľovský, Kristína Tóthová

 

Tvorcovia

preklad: Zora Jesenská

dramaturgia: Martin Hodoň

hudba: Juraj Bielik

scéna a kostýmy: Lucie Halgašová

réžia: Ján Tomandl

Popis

Smutno-trpký príbeh o človeku, ktorý sa nezaradil. Komfort, apatia a vlastná pasivita ho odsúdili na zvláštny okraj spoločnosti. Nie. Nie je to typický outsider, ktorý sa dobrovoľne rozhodne odísť ale naivný dobráčisko, ktorého systém a s ním spojené zmeny vykorenili z dovtedy poznaného a zažitého sveta. Oblomov nachádza útechu len vo svojich snoch a nerealizovaných predstavách. Slasť, ktorú mu táto vášeň prináša je však kontraproduktívna. Oblomov je spokojný, že svet okolo neho plynie a on nemusí byť jeho integrálnou súčasťou – on len leží a sníva o svojom vlastnom svete.

Slobodná vôľa pre neho nepredstavuje nástroj zmeny stavu vecí ale schátranú vlastnosť, ktorú si nevypestoval lebo sám vyrastal v opulentnom mikrosvete, kde fungovali sluhovia, peniaze a moc. Sledujeme tak hrdinu, ktorému sa tento svet rozpadá a s novými požiadavkami spoločnosti sa nevie a nechce vyrovnávať. 

„ Chvíľami sa mu pohľad zahmlil únavou či nudou, ale únava či nuda ani na okamih nezastreli malátnosť, základnú a prevládajúcu črtu nie len tváre, lež celej bytosti, ktorá sa jasne výrazne zračila v očiach, v úsmeve,... Povrchný, nevšímavý človek by si pri letmom pohľade na Oblomova pomyslel: dobráčisko, len ho na chlieb natrieť! Človek hlbší a vnímavejší by sa mu pozorne zahľadel do tváre a odchádzal by zamyslený, s chápavým úsmevom.“
I. A. Gončarov: Oblomov