Mesto Trnava ale i súkromné firmy, na ktorých pozemkoch sú vysadené mladé stromy by sa malo v prvých rokoch po výsadbe intenzívne starať o ich polievanie a celkovú údržbu.
Smutným príkladom je bezprostredné "zelené" okolie nákupného centra City aréna, kde sú niektoré stromy a už v podstate bývalá kvetinová výsadba zasadené pod skleneným prestrešením a bez intenzívnej starostlivosti sú odsúdené na zánik. Pri spomenutej City aréne, pri hradbách vyzerajú úboho i zanedbané záhony s bodliakmi a burinou, ktoré sa tam ujali ako náhrada pred tým vysadených kultivarov. Namiesto vyschnutých, zanedbaných mladých stromčekov netreba vysádzať automaticky stále nové a o tie sa opäť nestarať a potom zase vysadiť nové a nové. Ich výsadba sa pri tom za každý strom pohybuje v stovkách eur. Pred pár rokmi boli pre Mesto Trnava neďaleko čerpacej stanice na Hlbokej ulici vysadené niektoré stromčeky v sotva dvojmetrových rozostupoch. To je tzv. kvantitatívny spôsob výsadby, kedy sa už dopredu počíta s prirodzenou selekciou? Podobné to bolo i na sídlisku Družba na Starohájskej ulici s výsadbou líp, ktorých rozostup bol cca 2 metre. Ako vyslovene neprezieravú hodnotím výsadbu ginka dvojlaločného za Kostolom sv. Mikuláša, tesne pri nedávno opravovaných stredovekých hradbách. I keby to bol typ ginka, ktorý do šírky nezaberá veľa miesta, koreňmi bude o pár rokov hradby narúšať a bude nasledovať ich výrub. Rovnako je udivujúce vysadenie svetlomilného ginka blízko pri panelákoch, vrámci úpravy Saleziánskej ulice a to na strane, kde slnko svieti možno dve hodiny ráno a obyvatelia s oknami na túto stranu sa budú čoskoro dožadovať ich výrubu, pretože im ginká budú zatieňovať okná.
Bolo by pekné, keby v meste išlo o racionálnu výsadbu s dlhodobou perspektívou vytvárania príjemného miesta na život, kde sa počíta s dlhovekosťou stromov a kvalitnou starostlivosťou o ne.