TRNAVA. Seniorov ale aj mladšie generácie prevedie úskalím vybavovania formalít vo všetkých životných situáciách - od narodenia až po úmrtie nový sprievodca. Vyšla v náklade 5000 kusov a k dispozícii je zadarmo na mestskom úrade alebo ďalších mestských inštitúciách.
Primátor Peter Bročka v príhovore vyzdvihol požiadavku spolupatričnosti, potrebu v meste vzájomne o sebe vedieť a spoločne komunikovať, pričom brožúra, ktorú spracoval kolektív pracovníkov sociálneho odboru na trnavskej radnici, nadväzuje na predchádzajúce aktivity samosprávy.
Sprievodca má kapitoly Deti, mládež a rodina, Seniori, Občania v ťažkých životných situáciách a Byty a bývanie. S presným popisom situácií, špecifikáciou agendy a kontaktmi informuje o tom, čo robiť, ak sa narodí dieťa, kam ho dať do predškolského zariadenia, kam sa obrátiť, ak je nepriaznivá situácia v rodine, ako sa rieši náhradná rodinná starostlivosť, tiež problémy rodín s postihnutými deťmi.
Ďalej ako postupovať, ak Trnavčan prešiel na dôchodok, kde sú denné centrá seniorov, kto poskytuje sociálne služby, ako požiadať o finančnú výpomoc. Čitateľ sa dozvie, ako sa vybavuje umiestnenie v sociálnom zariadení, čo robí Centrum pomoci človeku či nízkoprahové centrum i napríklad, ako sa dá získať práca predajcu Nota bene. Takisto kto podáva pomocnú ruku pri závislostiach, v čom pomôže úrad práce a čo všetko zahŕňa ošetrovateľská starostlivosť.
V brožúre sú aj informácie o nájomných bytoch a ubytovniach a postupoch, ako v nich získať bývanie. V závere sú inštrukcie pre pozostalých pri úmrtí v rodine a telefónne kontakty na linky pomoci - napríklad deťom, týraným ženám, obetiam domáceho násilia, na Hniezdo záchrany či nezvestné a sexuálne zneužívané deti.