TRNAVA. Pamätnú tabuľu príslušníkom Pomocných technických práporov (PTP) – vojenských táborov nútených prác odhalia vo štvrtok 22. októbra v Trnave. Z trnavského regiónu bolo v rokoch 1950 – 1954 veľké množstvo mužov povolaných do Pomocných technických práporov.
Podľa podpredsedu Konfederácie politických väzňov Slovenska Petra Sandtnera to boli najmä kňazi, bohoslovci zo zrušených kňazských seminárov, rehoľníci či synovia roľníkov a živnostníkov, postihnutých násilnou kolektivizáciou a znárodnením.
V PTP namiesto základnej vojenskej služby vykonávali nútené práce s krompáčom a lopatou v baniach, na vojenských stavbách, na stavbe letísk, bytoviek, kasární, pri klčovaní lesov a podobne. Mnohým z nich službu v PTP predlžovali a nútili ich podpísať, že budú pracovať v bani v ďalších rokoch ako civilní zamestnanci.
Viacerí už mali založené rodiny, ktoré ostali bez živiteľa, dokonca do PTP boli povolaní aj starší muži. Bohoslovci v PTP pokračovali v tajnom štúdiu teológie a počas dovolenky sa viacerým podarilo prijať tajnú kňazskú vysviacku.
Program v Trnave sa začne svätou omšou za príslušníkov PTP vo Františkánskom kostole sv. Jakuba, ktorú bude celebrovať biskupský vikár Róbert Kiss. Po nej odhalia pamätnú tabuľu na objekte kostola. Odznejú príhovory predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondreja Krajňáka a svedectvá bývalých príslušníkov PTP.