TRNAVA. Veľkým ihriskom s klasickými futbalovými bránkami sa v minulosti veľa trnavských sídlisk pochváliť nemohlo. Išlo skôr o výnimku. Na Zelenečskej ulici na sídlisku Linčianska, za súčasným CKD Marketom, také kedysi bolo. Vrátane bežeckého okruhu zo škváry.
Dlhé roky si tam školy ,,odbavovali" branné cvičenia, materské školy zasa dopoludňajšie vychádzky, organizovalo sa tam viacero športových akcií, plné bývalo aj počas Medzinárodného dňa detí. Bežne ho využívali domáci z vedľa stojacich činžiakov.
Iba zarastená plocha
Už roky sa však pozerajú iba na nepriechodnú zarastenú plochu. Atletický ovál zo škvary zmizol úplne, futbalové bránky už takmer nevidno. Naprieč ihriskom vedie iba chodníček vyšliapaný od psičkárov. Domáci sa pritom sťažujú, že ich deti nemajú kde športovať.
Z verejne dostupných informácií z katastra sme sa dozvedeli, že predmetné ihrisko tvoria dve parcely, ktoré vlastnia nemenovaná obchodná spoločnosť a fyzická osoba.
Na mestskom úrade sme sa dozvedeli, že radnica nemá žiadne páky na to, aby donútila fyzickú osobu starať sa o pozemok. Neexistuje žiadny zákon či všeobecne záväzné nariadenie (VZN). „Mesto Trnava v prípade neudržiavaných pozemkov z kategórie zastavané plochy, dvory, ostatné plochy vo vlastníctve fyzických osôb nedisponuje žiadnymi legislatívnymi možnosťami ani následnými opatreniami," zhrnula Iveta Miterková, vedúca odboru stavebného a životného prostredia.
Podľa zákona je obec oprávnená a povinná zabezpečovať len správu a údržbu verejnej zelene. VZN o verejnej zeleni neumožňuje ukladať povinnosti fyzickým osobám. Umožňuje pokutovať iba právnické osoby alebo fyzické oprávnené na podnikanie. A to až do výšky 6 638 eur.
Zarastený pozemok však musí susediť s mestským, respektíve musí byť priľahlý k verejnému priestranstvu.
Invázne rastliny
Ak nesusedí, dá sa zakročiť ešte inak. Ale to iba v prípade, ak by na pozemku rástli invázne rastliny, teda nasledujúcich sedem druhov: ambrózia palinolistá, glejovka americká, pohánkovec, boľševník obrovský, netýkavka žliatkatá, zlatobyľ kanadská, zlatobyľ obrovská.
Ak by sa tam objavili, riešiť by to mal príslušný orgán ochrany prírody, teda Okresný úrad v Trnave, odbor starostlivosti o životné prostredie. „V zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny upozorní vlastníka, správcu alebo užívateľa pozemku na výskyt inváznych druhov rastlín a nariadi mu ich odstránenie," vysvetlila Miterková. Na predmetnom ihrisku žiadny z vyššie uvedených druhov nerastie, no susedí s mestským priestranstvom.
Podľa neoficiálneho zdroja z mestského úradu, majiteľku časti pozemku, v tesnej blízkosti činžiakov, už viackrát vyzývali. Ide však o fyzickú osobu, ktorú nemôžu za to sankcionovať, respektíve ju právnou cestou donútiť, aby sa o svoj pozemok starala. Zákon to jednoducho nerieši. Zvyšok vlastní nemenovaná firma, ktorá ho raz či dvakrát do roka pokosí. Často až po výzve z mesta.
Iné by bolo, ak by išlo o ornú pôdu. V prípade jej zaburinenia to rieši okresný úrad, pozemkový a lesný odbor. Nielen podnikateľov, ale aj fyzické osoby.
Obyvatelia z vedľa stojacich činžiakov sa dožadujú úpravy areálu.
Krížom cez plochu vedie už iba cestička, ktorú vyšliapali psičkári.
Bývalé ihrisko pripomínajú už iba futbalové bránky. FOTO: (2X PB, PŠ)