Čavojský chce začať na Linčianskej pred „svojím" činžiakom.
TRNAVA. Neporiadku na stojiskách komunálneho odpadu sme sa venovali už vo viacerých článkoch, problémy evidujú takmer na všetkých sídliskách. V štatistikách mestskej polície najčastejšie figuruje Linčianska.
Čo už o probléme vieme
Neporiadok najčastejšie robia neprispôsobivé osoby a asociáli, ktorí pri prehrabávaní sa v košoch nepotrebné veci z neho vyhadzujú von. Ďalej aj domáci, ktorí neseparujú, prípadne využívajú stojisko ako zberný dvor.
Mestskí policajti nemajú dosť kapacít na to, aby mohli pravidelne kontrolovať všetky stojiská, smetiari zasa toľko času, aby ich vždy dokázali upratať pri vyvážaní odpadkov. Hoci to má ASA v zmluve s mestom zakotvené, mimo kontajnerov toho býva jednoducho priveľa.
„Naše vozidlá sú vybavené metlou aj lopatou a obsluha má povinnosť pozametať okolo kontajnerov po ich vysypaní. Nikto však nepočítal s takým stavom, aký je," uviedol ešte dávnejšie Ľudovít Púček, riaditeľ trnavskej ASA.
Mestský poslanec Jozef Čavojský z Linčianskej tvrdí, že mnohé stojiská komunálneho odpadu vyzerajú ako smetiská. Hovoril hlavne o tých na Jiráskovej ulici. Ide o dve veľké stojiská, ktoré sú určené asi pre štrnásť vchodov troch osemposchodových činžiakov. To je viac ako 220 domácností.
Podľa jeho pozorovaní neporiadok na tamojšom stojisku spôsobujú hlavne neprispôsobivé osoby z Coburgovej ulice. „Chodia ráno o tretej, o štvrtej, keď všetci spia. Všetko prehrabú, nepotrebné vyhodia von, čo má za následok aj premnoženie potkanov," povedal Čavojský, s ktorým sme sa telefonicky spojili.
Nezabudol ani na domácich, ktorí často neseparujú. Pred smetiakmi končia aj staré chladničky, televízory či nepotrebný nábytok. Zberný dvor je pritom neďaleko.
Jedna rodina, dva kľúče
Čavojský plánuje osloviť spoločnosť ASA, aby sa predmetné stojiská uzamykali. Hoci nejde na Slovensku o žiadnu novinku, koniec koncov to funguje v „malom" aj v Trnave, Čavojský to považuje za pilotný projekt, ktorého by sa sám ujal. Aby vrajdokázal, že je to možné. „Každá rodina by mala dva kľúče, na oboch stojiskách by bola rovnaká vložka. Samozrejme, aj smetiari by mali kľúč," zhrnul Čavojský. Presné detaily, napríklad, kto by zabezpečil výrobu a distribúciu kľúčov do domácností, ešte nemá. Kompetentných z Asa zatiaľ nekontaktoval.
Ak by sa pilotný projekt z Linčianskej ujal, Čavojský by navrhol zamykať aj ďalšie stojiská po celej Trnave. „Všade by sa používala identická zámková vložka, smetiarom by stačil jeden kľúč pre všetky stojiská," uzavrel Čavojský.
Riaditeľ Asa je skeptický
Uzamykanie stojísk by podľa riaditeľa Asa určite prispelo k väčšej čistote v okolí kontajnerov. „V súčasnej dobe máme kľúče alebo diaľkové ovládanie od brány do dvora asi na štyroch miestach. Niekde sú kontajnery zamknuté a otvárajú ich domovníci v ten deň, keď majú prísť smetiari," zhrnul Púček. Podľa neho je lepšie mať kontajnery otvorené len pár hodín ako stále.
Uzamykanie stojísk považuje za reálne hlavne pri menších bytovkách. Ale pri veľkých sídliskových batériách, kde je často šesť až desať kontajnerov, je skeptický.
„Na miestach, kde je šesť až desať kontajnerov, sa to pravdepodobne zorganizovať nepodarí," uzavrel Púček. Chýba tu vraj poriadková polícia, ktorá by mala v povinnostiach zabraňovať vyhadzovaniu smetí z kontajnerov.