TRNAVA. Certifikát a odporúčanie pre rodičov, na aký šport sa dieťa hodí. To sú navrhované výstupy plánovaného celoplošného testovania slovenských školákov.
V rámci svojej novej stratégie starostlivosti o športovo talentovanú mládež ho navrhuje zaviesť ministerstvo školstva.
Výsledky testov by tiež mali slúžiť pre výskumné účely a posúdenie fyzickej kondície detí.
Návrh z dielne ministerstva je aktuálne na medzirezortnom pripomienkovom konaní, ak prejde, začať by chceli ešte tento rok.
Dva tábory
Testovanie už šesťročných detí v ich fyzickej zdatnosti vnímajú citlivo niektorí učitelia i rodičia.
„Nepáči sa mi to. Pripadá mi to, ako keby chceli na našich deťoch robiť pokusy. A keď nebude mať talent na žiadny šport, čo potom? Bude vylúčená z kolektívu?“ hovorí Kristína, matka dvoch dcér.
Iný názor má Jana, ktorej dvaja synovia sú tiež školopovinní. „Mne sa to páči. Pre rodiča je totiž jeho dieťa najlepšie vo všetkom. Je fajn mať názor odborníka, na čo má skutočne talent. Lebo rozhodnúť sa, na aký krúžok deti dať, nie je jednoduché,“ povedala s tým, že by podobné testovanie uvítala aj v prípade umeleckého či hudobného talentu.
Je to skoro
Na názor sme sa pýtali aj riaditeľov trnavských základných škôl. Viacerí sa zhodli, že testovanie už šesťročných detí nie je príliš dobrým riešením.
„Nepovažujem to u takýchto malých detí za najšťastnejšie. Telesná výchova deti na prvom stupni baví, rady cvičia, hrajú sa a behajú. Mala by to byť pre ne v prvom rade zábava,“ myslí si riaditeľka ZŠ J. Bottu Jarmila Chmurová.
Riaditeľ Základnej školy s materskou školou na Vančurovej ulici Milan Kánya naopak hovorí, že to nie je zlý nápad.
„Do rozhodovania i samotného procesu testovania by však mali byť zainteresované aj triedne učiteľky, ktoré pracujú priamo s deťmi,“ povedal.
Ďalšie zmeny
Súčasťou koncepcie ministerstva je podľa agentúry SITA aj návrh štruktúry útvarov starostlivosti o športovo talentovanú mládež. V budúcnosti by mali zriaďovať športové strediská samosprávne kraje a obce, v spolupráci so športovým zväzom a klubom. Tie by tvorili základ výchovy talentovaných detí.
Tie by potom nastúpili do športových tried na základných školách, v stredných školách už návrh so športovými triedami nepočíta.
Talentovaní 15-roční športovci budú totiž zaradení buď do zväzových útvarov, alebo sa stanú žiakmi strednej športovej školy. Tá sa má v budúcnosti pretransformovať zo športových gymnázií.