Spolu 132 obyvateľov Trnavského kraja sa vlani pokúsilo spáchať samovraždu. Svoj pokus dokonalo ďalších 63 ľudí, v štatistikách úmyselného sebapoškodenia výrazne vedú muži nad ženami.
TRNAVA. Smutné druhé miesto v počte samovražedných pokusov patrí za uplynulý rok obyvateľom Trnavského kraja. Nad celoslovenským priemerom tu bol aj počet dokonaných samovrážd, keď zo sveta dobrovoľne odišlo 63 ľudí.
Najviac, spolu 24 samovrahov, pochádzalo z okresu Dunajská Streda, pokusy o samovraždu hlásili psychiatri najčastejšie v prípade pacientov s trvalým bydliskom v okrese Trnava.
Život si vlani v kraji vzalo 57 mužov a šesť žien, v štádiu pokusu skončila snaha 88 mužov a 44 žien.
Samovrahovia sa najčastejšie rozhodli pre smrť obesením, zaškrtením a zadusením, nasledovalo zastrelenie a skok z výšky.
Rodinné problémy
Pokus siahnuť si na život podľa primára Psychiatrickej kliniky LF UK a UNB Nemocnice Staré Mesto Ivana Andrého výrazne ovplyvňuje telesné aj duševné zdravie.
„Až deväťdesiat percent ľudí, ktorí dokonajú samovraždu, trpí súčasne nejakou psychickou poruchou. Známy je vyšší výskyt samovražedného konania u ľudí s ťažkými telesnými ochoreniami,“ povedal André pre TASR.
Pri dokonaných samovraždách je takmer nemožné určiť motív, ktorý samovrahov k činu viedol. Z 567 prípadov samovrážd, ktoré sa vlani na Slovensku stali, zostal motív neznámy v deväťdesiatich percentách.
Medzi zvyšnými desiatimi percentami vyčnievajú dôvody ako vnútorné osobné konflikty, rodinné problémy a práve súvislosť s telesným ochorením alebo chybou.
Tí, ktorí sa o samovraždu pokúsili, ako najčastejšie dôvody svojho konania okrem spomínaných uvádzali aj existenčné či erotické problémy.
„Rizikové sú sociálne činitele, najmä pokles životnej úrovne, vzostup nezamestnanosti aj pocit osamelosti,“ doplnil primár.
Noc z pondelka na utorok
Štatistiky, ktoré zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií, odhaľujú okrem iného aj to, že vlani sa najviac ľudí pokúsilo o samovraždu v máji a v apríli.
Potvrdzujú to aj slová primára Andrého, podľa ktorého je najviac prípadov na konci zimy, najmenej naopak v decembri.
Najkritickejšia pritom vlani bola noc z pondelka na utorok, najčastejšie si na život siahali slobodní nezamestnaní muži vo veku 50-59 rokov so stredoškolským vzdelaním bez maturity.
Významnú úlohu tu zohrával aj alkohol a drogy, muži pod ich vplyvom najčastejšie volili smrť obesením, ženy naopak siahli po tabletkách.
Milión ľudí ročne
Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo svete spácha samovraždu približne milión ľudí ročne, čo znamená, že každých 40 sekúnd si niekto zoberie život.
WHO podľa TASR odhaduje, že do roku 2020 stúpne počet samovrážd až o polovicu a do roku 2030 sa práve samovraždy stanú jednou z vedúcich príčin
úmrtia.
Je preto potrebné všímať si svojich blízkych, zmeny ich správania, pretrvávajúcu zlú náladu či apatiu. Ak nechcú odísť, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.