Manažér plavcov prerazil ako hotelier v Amerike

Spomienky na roky strávené medzi trnavskými plavcami sú v mysli Františka Kvotidiana stále živé. Pomocou nich nás prenesie do 50. rokov minulého storočia a predstaví ikonu trnavského plávania tých čias, Emila Wágnera.

(Zdroj: ARCHÍV FK)

TRNAVA. Pri návšteve Trnavy v máji tohto roku som sa stretol s predsedom plaveckého klubu STU a trénerom Ladislavom Hlavatým, aby som pre súťaž a najrýchlejšieho plavca venoval umeleckú sošku ako putovnú cenu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uvedenú trofej som získal v pretekoch o titul Majstra Moravy v Brne v roku 1947, v trojboji na päťdesiat, sto a dvesto metrov voľným spôsobom.

Rád som pri tejto príležitosti prijal pozvanie pána Hlavatého pozrieť si plavecké a športové zariadenia, ktoré klub užíva v podnájme v areáli vysokej školy.

SkryťVypnúť reklamu

Nebolo pri tom ťažké v spomienkach sa vrátiť do 50. rokov minulého storočia a porovnať podmienky a športové výkony našej a súčasnej generácie.

Medaily vyžobral od mesta

V mojich spomienkach majú trvalé miesto osobnosti ako doktor Dušan Pochyly a už nežijúci Emil Wágner.

Rád by som predstavil niekoľko spomienok na Emila, ktorý vstúpil do nášho klubu v roku 1942 ako mladý vysokoškolák. Bol plný nadšenia a ideálov, ako náš klub oživiť a zviditeľniť, aby ho viac 
Trnavčania spoznali.

foto676_res.jpg

Emil Wágner v roku 1947 na trnavskej plavárni s členmi družstva. FOTO: ARCHÍV FK

Naše nedostatky postupne menil na cieľavedomú prípravu a organizoval stretnutia s málo existujúcimi plaveckými klubmi na Slovensku. Začal organizovať majstrovstvá Trnavy, obstaral trofeje pre víťazov, veľmi cenné boli medaily mesta Trnavy, ktoré vyžobral po dlhom jednaní.

SkryťVypnúť reklamu

Túto vzostupnú činnosť podporovali tiež funkcionári klubu, ako spomínaný Dušan Pochyly, Janko Wallner, Laco Flasik a ďalší.

Zimné tréningy 
v „pluvátku“

Klubová činnosť žila v rokoch 1942 – 1949, zvýšili sa vtedy aj tréningové normy. V lete za každého počasia to bolo tisíc až tritisíc metrov na vyplávanie štýlu a k tomu päť – desať šprintov v 37-metrovom bazéne.

Cez zimu sme trénovali hodinu týždenne v Mestských kúpeľoch v dvanásťmetrovom bazéne, zvanom „pluvátko.“

Keďže náš klub mal vždy málo peňazí, tak z iniciatívy Emila sme pre výhody v cestovaní zmenili názov klubu na ŠKŽ, Športový klub železničiarov. Po čase sme sa však znovu vrátili k TKP, Trnavský plavecký klub.

Plavky šila pani Marta

Vďaka Emilovi TKP mal aj desať sympatizantov z radov divákov, ktorí klubu pomáhali v rôznych činnostiach, ako maľovanie plagátov pre informovanie verejnosti či organizovanie pretekov.

SkryťVypnúť reklamu

Osobitnú zmienku si zasluhuje pani Marta Forischová, ktorá za svoje prostriedky kupovala látky a šila celému mladému kolektívu plavky.

Jej životný optimizmus a humor vedeli kolektív povzbudiť a preniesť aj cez individuálne neúspechy. Pani Marta bývala na Hlavnej ulici, oproti Mestskému domu na poschodí, v byte s malým balkónom.

Ten v nedeľu spestroval trnavské korzo, lebo Marta si hlasito rozprávala vtipy a oslovovala známych. Tak si vybavovala svoju agendu.

foto678_res.jpg

Jarné čistenie plavárne. FOTO: ARCHÍV FK

Trápenie s Košičanmi

K manažérskym povinnostiam Emila patrilo dojednávanie plaveckých stretnutí, vyjednávanie podmienok a určovanie taktiky. Najťažšie sa jednalo s Košičanmi, mali vždy pripravené niečo v prospech seba.

Už niekoľkokrát nás dobehli neférovo, na stretnutí v lete roku 1947 to však bolo evidentné. Odmietli dvojdenné stretnutie, a tak nás prinútili cestovať v noci, vtedy to bolo dvanásť hodín z Trnavy.

Ráno nás čakali s úsmevom na stanici, rozdelili si nás do rodín a tam sme mali tri – štyri hodiny na spanie, potom ľahký obed a hybaj na plaváreň.

Košické obecenstvo sme poznali ako temperamentné, búrlivé to bolo najmä pri vodnom póle. V plaveckých disciplínach mali dobrých Kočiho a Bižika, proti nim som plával ja spolu s Černým, a tak sme sa zmohli na remízu.

Pólo patrilo Košičanom, lebo my sme boli mladé mužstvo proti starším a skúseným hráčom. Pritom nám nestačili v rýchlosti, a tak nás držali za plavky, kopali pod vodou a domáci rozhodca nič nevidel.

Odniesol som si to ja, ktorého držal a kopal Kukoreli, až ma museli vyniesť z bazéna po zranení. Všetko sme to však brali ako veci uskutočnené v športovom zápale, uzmierenie sa potom konalo v kaviarni Slavia, kde pán Kukoreli bol vedúcim. Domov sme potom znova cestovali v noci.

Sucho vohnalo 
do bazéna myši

Rok 1947 bol na Slovensku mimoriadne suchý a horúci, a tak Trnávka nemala dosť vody, aby naplnila bazén letného kúpaliska. Preto plaváreň bola pre verejnosť zatvorená a zvyšok vody v bazéne patrične zapácha.

Plaváreň tak patrila len odvážnym členom klubu a dvom kozičkám pána Letlera. Nebolo však jednoduché si v bazéne zaplávať, suchota vyhnala hľadať vodu aj živočíšstvo z polí a lúk. Za uhasenie smädu ale zaplatilo životom, lebo vydriapať sa z bazéna bolo nemožné.

My sme sa plávania nevzdali, a tak pomohla dlhá palica, na konci s vreckom. Denne sme tak z bazéna vylovili sto i tristo utopených myšičiek, až potom prišlo na rad plávanie. Prežili sme bez ujmy na zdraví, bez lekára a hygienika.

bazen_res.jpg

Letná trnavská plaváreň v roku 1947, v suchom roku, s polovicou bazéna naplnenou vodou. FOTO: ARCHÍV FK

Cez Švajčiarsko do USA

Náš obľúbený vedúci a priateľ Emil Wágner na jeseň 1947 
odišiel z bratislavskej vysokej školy ekonomickej študovať do Švajčiarska a po februári 1948 sa už nevrátil. No do roku 1950 udržiaval s nami písomný kontakt.

Pohľadnice z rôznych kútov Európy a Afriky a jeden list boli adresované mne. Pre mňa prišiel aj zaujímavý návrh, našiel pre mňa miesto v ženevskom plaveckom klube za plavčíka, zároveň reprezentanta s možnosťou doštudovať strednú školu. No z rodinných dôvodov som to neprijal.

V poslednom liste Emil prejavil ľútosť, že nebude môcť pre železnú oponu prísť k nám, ale sám sa nepovažoval za politického utečenca.

Z informácií, ktoré sme sa dozvedeli po roku 1989, v roku 1950 dostal vízum do USA, kde mal tetu. Tam v Pokome, v štáte Pennsylvánia, svojou aktivitou a vynaliezavosťou vybudoval z malej reštaurácie po rokoch driny veľké rekreačné zariadenie s mnohými bazénmi, ktoré bolo známe po USA ako Mount Airy Lodge.

Pomáhal emigrantom

Emil Wágner sa stal občanom USA, ale nikdy nezabudol na to, že je Slovák. Vo svojom zariadení prichýlil mnohých politických utečencov zo Slovenska a pomohol im v ťažkých začiatkoch.

Jeho prácu a občiansky postoj ocenili aj vláde inštitúcie USA tým, že mu udelili vyznamenanie Ellis Island Medal od Honor. Na jeho pozvanie ho navštívili slovenskí prezidenti Michal Kováč a Rudolf Schuster, tiež mu udelili slovenské vyznamenanie.

Na konci svojho života sa Emil Wágner začal venovať svojmu bohatému archívu, spomienkam a hodnoteniam svojej bohatej cesty, ktorou prešiel z rodnej Myjavy, cez pôsobenie v Trnave, až po zápasy v cudzom svete.

V jeho živote bola práca, láska k športu, k priateľom a rodine a tento príklad hovorí, koľko máme mladých talentov od ktorých čakáme úspešný občiansky rozvoj.

(redakčne upravené)

Autor: František Kvotidian

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 312
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 039
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 084
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 909
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 898
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 616
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 489
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 053
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 109
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 951
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 314
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 612
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 641
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 937
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


1

Piatkový protest sa začne o šiestej večer.


Ilustračné foto.

Policajtom sa podarilo zadržať 41-ročného Trnavčana.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 053
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 109
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 951
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 314
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 612
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 641
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 937
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu