TRNAVA. Združenie samosprávnych krajov SK8 odmieta vyjadrenia zástupcov niektorých neverejných poskytovateľov sociálnych služieb o nedostatočnom financovaní vyššími územnými celkami, ktoré prezentujú v médiách aj na rokovaniach pracovnej skupiny pre prípravu legislatívnych zmien v oblasti sociálnych služieb.
Združenie zároveň vyhlasuje, že vyššie územné celky vo svojich rozpočtoch navýšili finančné prostriedky na sociálne služby v tomto roku tak, aby ich poskytovanie nebolo ohrozené. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré v mene SK8 podpísal predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš.
"Vyššie územné celky si plne uvedomujú svoju zodpovednosť za zabezpečenie dostupných sociálnych služieb občanom a svoju zodpovednosť za vyčlenenie dostatočných zdrojov na financovanie sociálnych služieb zo svojich vlastných príjmov. Výdavky vyšších územných celkov na zabezpečenie sociálnych služieb každým rokom stúpajú,“ píše sa vo vyhlásení.
Kritiku neprijali
Všetky vyššie územné celky (okrem Bratislavského kraja) podľa tohto dokumentu v roku 2015 deklarovali záväzok zabezpečiť dostatočné finančné prostriedky pre oblasť sociálnych služieb, a to minimálne na úrovni roku 2014, pretože zvýšenie príjmov krajov im to umožňuje. Kraje majú v tomto roku vyššie príjmy z dane z príjmov zo závislej činnosti a dane z motorových vozidiel.
Voči kritike niektorých neverejných poskytovateľov sociálnych služieb sa už v júli ostro ohradilo aj ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny s tým, že to bola práve táto vláda, ktorá postupne navýšila výdavky na sociálne služby, a to z 38 miliónov eur v roku 2012 na 77 miliónov eur v roku 2015.
V minulom roku bola okrem toho z rozpočtovej kapitoly ministerstva, teda zo štátneho rozpočtu, vyčlenená mimoriadna dotácia na dofinancovanie neverejných poskytovateľov sociálnych služieb v sume približne 10 miliónov eur.
Viac peňazí
Tento rok ministerstvo opätovne navýšilo finančné prostriedky na sociálne služby zo svojho rozpočtu a k zvýšeniu finančných prostriedkov prišlo aj zo strany vyšších územných celkov.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vtedy reagovalo na kritiku generálneho sekretára Slovenskej katolíckej charity Radovana Gumuláka, podľa ktorého je financovanie sociálnych služieb na Slovensku dlhodobo nedostatočné, nespravodlivé a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb aj ich klienti sú