TRNAVA. Na poslednom zasadnutí zastupiteľstva pred mestských poslancov predstúpil aj Trnavčan Štefan Nemček z Vlárskej ulice. Po úprave toku Trnávky medzi mostmi na Tamaškovičovej a Mikovíniho sa nielen v jeho pivnici objavila spodná voda. Už štyri roky ju nepretržite odčerpáva. Maximálne vystúpila až do výšky 1,3 metra.
Mesto postúpilo jeho sťažnosť Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP). Jeho hovorca Ľuboš Krno nás v maile informoval, že na základe podnetu skontroloval SVP pivničné priestory pána Nemčeka.
Jeho pracovnici zistili, že dno jeho pivnice je asi o 30 centimetrov nižšie ako dno Trnávky. „Upravené koryto toku nemôže ani v prípade ideálnych geologických podmienok ovplyvňovať pivnicu Nemčeka, nakoľko je dno toku Trnávka, zamerané na úrovni Vlárskej ulici, vyššie ako úroveň dna pivnice," dodal Krno s tým, že nesúhlasia s tvrdením, že úprava toku Trnávky ovplyvnila úroveň hladiny podzemnej vody v jej blízkom okolí. Teda na Tamaškovičovej, Vlárskej či Vajslovej doline. Svoje tvrdenie odôvodňuje výsledkami odborného posudku, ktorú dali vypracovať ešte pred dvomi rokmi.
„Cieľom spracovania posudku bolo objektívne a odborné posúdenie úpravy Trnávky betónovými panelmi a jej vplyv na režim podzemnej vody," dodal Krno. Obviňovanie SVP teda považuje za neopodstatnené.
Výsledky posudku prezentoval na okresnom úrade ešte koncom roku 2013 Andrej Šoltész zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorý je podľa Krna odborníkom práve na vodohospodárstvo a vodné stavby. Z nich vyplýva, že posudzovaná obnova koryta medzi mostmi na Mikovíniho a Tamaškovičovej v takej podobe, ako bola zrealizovaná, nemá žiadny vplyv na zvýšenie hladinového režimu podzemných vôd v priľahlom území.
„Naša organizácia sa stotožňuje s týmto posudkom," skonštatoval Krno. V prípade, ak by sa zistil nepriaznivý vplyv, tak by posudok zahŕňal aj návrh technického riešenia. Úprava koryta Trnávky medzi mostmi na Mikovíniho a Tamaškovičovej ulici vyšla na 1,3 milióna eur. Nové koryto zrýchlilo prietok vody, čo zamedzuje zanášaniu toku usadeninami, z ktorých sa šíril zápach.
Viac ako sto obyvateľov podpísalo v roku 2010 petíciu, v ktorej podporili status quo, respektíve požadovali vrátiť veci do pôvodného stavu. Nové vybetónované koryto totiž podľa nich zabraňuje prirodzenému odtekaniu spodných vôd do Trnávky.