Viac ako desaťtisíc metrov štvorcových obchodnej plochy plánuje spoločnosť TM real postaviť na bývalých pozemkoch Výskumného ústavu kukurice v Trnave. Začať by chceli ešte tento rok a preinvestovať asi šesť miliónov.
TRNAVA. Necelý rok po zbúraní budov Výskumného ústavu kukurice v Trnave je na svete nový zámer využitia uvoľnených pozemkov.
Ten predstavila bratislavská spoločnosť TM Real, ktorá by tu rada vybudovala dve samostatné obchodné jednotky na celkovej ploche viac ako desaťtisíc metrov štvorcových.
Oznámenie o zámere s názvom City Park je dostupné na Enviroportáli, podľa tohto zdroja tu plánuje TM Real preinvestovať asi šesť miliónov eur, nové obchody vytvoria pracovné miesta pre viac ako 130 zamestnancov.
Hotovo do roka
TM Real by s výstavbou obchodného centra chcela začať ešte tento rok, zmena územného plánu v tomto prípade vraj potrebná nie je.
Hotovo by malo byť v roku 2016, súčasťou stavby je aj 303 povrchových parkovacích miest v areáli obchodného centra a viac ako osemtisíc metrov štvorcových nových zelených plôch.
„Retailové objekty budú tvorené 21 samostatne bezbariérovo prístupnými obchodnými jednotkami s výmerou 115 – 1200 metrov štvorcových. Tie budú orientované na predaj potravín, domácich potrieb, obuvi, elektroniky, športových potrieb, drogistického tovaru, hračiek, doplnkov do domácností a podobne,“ píše sa v zámere.
Doprava to vraj zvládne
Zámer rieši aj dopravné napojenie budúceho City Parku. Ten ohraničuje Trstínska cesta, Ružindolská a Suchovská ulica.
Pozemok má plochu tri hektáre, cez južné a východné okrajové časti riešeného územia je plánovaná aj cyklistická trasa.
Zámer konštatuje, že dopravné napojenie budúceho obchodného centra na existujúcu cestnú sieť je realizovateľné, viac detailov však neponúka.
„V súčasnosti existujúce priľahlé križovatkové uzly na dotknutej dopravnej sieti budú kapacitne postačujúce aj po realizácii navrhovanej investície,“ píše sa v zámere.
Vyrúbu desiatky stromov
Ešte pred samotnou výstavbou si bude musieť investor poradiť s náletovými drevinami na pozemku. Podľa prieskumu, ktorý si nechal vypracovať, tu rastie 150 stromov a skupiniek krov. Najčastejšie ide o brezy, smreky, borovice či slivky.
„V zmysle dendrologického posudku je prevažná časť drevín v riešenom území podpriemerne až priemerne hodnotná, so zníženou vitalitou, ktorá sa bude zhoršovať.
Odstránenie drevín z areálu stavby bude predmetom samostatného výrubového konania,“ hovorí zámer.
Ten rovnako sľubuje sadovnícke úpravy po ukončení výstavby, ktoré by mali zahŕňať okrem stromov a kríkov aj popínavú zeleň a trávniky.
„Časť vitálnejších drevín môže byť na pozemku zachovaná, čo bude detailnejšie riešiť projekt sadových úprav,“ dopĺňajú projektanti.