TRNAVA. Odborníci zo Slovenska, Česka, Poľska i Rakúska hovorili o islamofóbii, kresťanofóbii i antijudaizme z pohľadu religionistov, sociológov i kultúrnych antropológov. Výstupom tejto vôbec prvej konferencie svojho druhu na Slovensku bude zborník.
Podujatie pripravil Cirkevný odbor Ministerstva kultúry SR v spolupráci s katedrou Pedagogických štúdií Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity. Podujatie bolo zostavené z dvoch blokov. V prvom hovoril okrem iných Pavol Dancák o symptómoch nábožensky motivovanej xenofóbie v medziach tolerancie a nejasného pluralizmu a Michal Kratochvíla prezentoval poznatky z výskumu o sociálnej vzdialenosti mládeže k ľuďom hlásiacim sa k vybraným náboženstvám.
Známy český religionista a teológ Ivan Odilo Štampach prezentoval tému Islamofóbia ako prejav xenofóbie. Venoval sa historickému kontextu súžitia kresťanov, moslimov a židov v Európe a informoval o obsahu charty moslimov, žijúcich v krajinách európskeho kontinentu, ktorá proklamuje slobodu vyznania. Podľa neho do Európy prenikajú v súčasnosti extrémne vrstvy islamu, ku ktorým sa hlási iba jedno až dve percentá moslimov. Štampach volá po vyrovnanosti postoja k islamu, strach a rôzne protiislamské iniciatívy sú podľa neho prejavom, že ľudia nemajú dostatočné informácie a nepoznajú vyvážené interpretácie. V dôsledku čoho sa kritické postrehy paušalizujú. Vyzdvihol potrebu vzdelávania a informovania na školách a zdôraznil vážnu úlohu médií v celom procese.
S príspevkom Islamofóbia: zárodky a následky vystúpil prekladateľ a znalec islamu Abdulwahab Al-Sbenaty. Prehnaným strachom z islamského náboženstva trpí podľa neho asi jedna tretina Slovákov. Al-Sbenaty identifikoval päť etáp vývoja islamofóbie - nevedomosť, strach, odsúdenie, nenávisť a násilné prejavy voči moslimom. Dodal, že tie sa dajú v súčasnosti v miernej forme identifikovať najmä v krajinách V4. Hybnou silou v pestovaní obrazu islamu ako nepriateľského náboženstva sú podľa neho médiá - televízia a internet. Ktoré ukazujú iba tie najhoršie príklady, priestor na názory napríklad moslimským intelektuálom a vzdelancom nedávajú, konštatoval.
Druhý blok prednášok sa na konferencii venoval prejavom antisemitizmu a antijudaizmu v súčasnej slovenskej spoločnosti (prednášajúci Monika Vrzgulová Peter Salner), prenasledovaniu, diskriminácii a intolerancii voči kresťanom vo svete a na Slovensku (Patrik Daniška) i prevencii religiofóbie pedagogickým vedením školopovinných detí (Monika Zaviš).
Spoluorganizátormi podujatia boli Katedra religionistiky Husitskej teologickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, Katedra filozofie a religionistiky Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove a Inštitút kontextuálnej teológie Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.