Letné horúčavy preverili vlastnosti prvého pasívneho bytového domu na Slovensku Zeleného átria v Trnave už krátko po jeho odovzdaní do užívania.
TRNAVA. Jeho autori deklarovali, že napriek minimálnej spotrebe energie svojim obyvateľom poskytne tepelnú pohodu v zime aj v lete. Podľa výpočtov spotrebuje menej ako 15 kWh na meter štvorcový úžitkovej plochy.
"Navštívili sme Zelené átrium počas jedného z najteplejších týždňov začiatkom augusta. Už pri vstupe do budovy bolo cítiť, že vnútorná teplota je veľmi príjemná. Vonku bolo v tom čase 35 °C, teplomer v interiéri ukazoval 23 °C, takže rozdiel medzi interiérom a exteriérom bol 12 stupňov," uviedol Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti Isover.
Tajomstvo tejto príjemnej vnútornej teploty počas extrémnych horúčav aj bez klimatizácie je podľa neho jednoduché ide o kombináciu kvalitného zateplenia, tienenia, sálavého chladenia a vetrania s rekuperáciou. "Práve vetracia jednotka zabezpečila, že si ľudia mohli intenzívne byt prevetrať v nočných hodinách, kedy je teplota nižšia. A to bez rušenia hlukom z ulice," vysvetlil architekt a autor stavby Miroslav Marko. "Sálavé chladenie, ktoré zabezpečujú energetické pilóty a studňa bude stáť jeden byt do 30 eur za sezónu," dodal architekt. Teplota sa vo vnútri bytového domu drží aj vďaka exteriérovým žalúziám a inovatívnemu zatepleniu, ktoré dokáže minimalizovať prehrievanie budovy. Na zateplenie fasády Zeleného átria sme použili sendvičovú izolačnú dosku Isover Twinner, ktorá v sebe kombinuje výhody sivého polystyrénu a sklenej vlny," uviedol Balent.
Zelené átrium je príkladom udržateľnej architektúry, ktorá je šetrná k životnému prostrediu. "Bytový dom sme postavili na troskách bývalých polygrafických závodov. Zrecyklovali sme pozemok, veľkú časť stavebných materiálov a navyše sme postavili budovu, ktorá má minimálnu spotrebu energií," vymenoval architekt Marko. Skúška, ktorou bytový dom prešiel počas horúčav, je podľa neho jedným z dôkazov, že takáto výstavba má zmysel v každom ohľade, pretože okrem ekologickej výstavby ponúka alternatívu pohodlia pri minimálnych energetických nárokoch.