Hlavnú šou organizátori naplánovali na sobotu a pretiahla sa do neskorých nočných hodín.
TRNAVA. Po dvoch rokoch príprav a osemnástich mesiacoch výstavby v Trnave v sobotu slávnostne otvorili novú City Arénu. Komplex, ktorý pozostáva z nákupného centra a futbalového štadióna, nemá na Slovensku obdobu. Celá stavba stála takmer 80 miliónov eur, štadión samotný asi tridsať miliónov.
Hodnota športovejčasti, ktorá sa vrátila späť do majetku mesta, je 22 miliónov eur, z toho viac ako polovicu pokryla dotácia Slovenského futbalového zväzu.
Štadión s kapacitou takmer 19-tisíc miest zostáva najbližších tridsať rokov v prenájme spoločnosti City Aréna, okrem ligových a reprezentačných zápasov sa tu majú konať aj veľké koncerty a ďalšie kultúrne podujatia.
Slovenský rekord, žiadosť o ruku
Na otvorení štadióna vytiahli organizátori naozaj všetky tromfy - lasery, ohňostroj, silné ozvučenie, známe mená, niekoľko metrového maskota, tisíce balónov a legendárnych hráčov.
Už na začiatku nabral program meškanie, polhodinový koncert trnavskejkapely Golden Vein potom posunul aj začiatok zápasu legiend Spartaka Trnava a Ajaxu Amsterdam.
Pri sledovaní starých pánov sa diváci ešte dobre bavili aj napriek tomu, že domáci odchádzali ako porazení.
Fanúšikovia sa tak mohli tešiť aspoň z nového slovenského rekordu v hromadnom vypustení balónov. Z plochy trávnika ich k nebu malo vyletieť desaťtisíc, samozrejme, v trnavskej červenej a čiernej farbe.
Nie všetkým balónom sa však štart podaril, usporiadatelia ich ešte niekoľko minút vykopávali spoza postrannej čiary von zo štadióna.
Po vzore amerických hokejových či baseballových štadiónov nechýbala ani v Trnave žiadosť o ruku v priamom prenose.
Slávnostný výkop
V prestávke medzi zápasmi legiend a A-tímu Spartaka Trnava proti Atlético Paranaense sa na hracej ploche objavil vlastník klubu a investor štadióna Vladimír Poór spolu s predsedom predstavenstva spoločnosti City Aréna a architektom stavby Pavlom Adamcom. Fanúšikovia Adamca vypískali, svoju reč musel niekoľkokrát prerušiť.
Poór, ktorému robila na ihrisku spoločnosť vdova po skvelom hráčovi Ladislavovi Kunovi, povedal len toľko, že sa prišiel pokloniť Kunovejpamiatke. Zrejme tým sa vyhol piskotu ajon, potlesk, ktorý nasledoval, venovali fanúšikovia Kunovi.
Podnikateľ Poór si však nechal pre seba slávnostný výkop na novom štadióne. Obchodné centrum pritom v piatok otváral legendárny holandský futbalista známy pod prezývkou Mr. Ajax prvou platbou kartou. Zrejme ajtým chcel Poór naznačiť úzke prepojenie futbalu a obchodu v Trnave.
Kým počas prvého zápasu mohli fanúšikovia tlieskať aj gólom a šanciam starých pánov Spartaka, A mužstvo ich nepotešilo.
Na tím z Brazílie, ktorý sa na Slovensku objavil po šesťdesiatich rokoch, spartakovci nestačili, povzbudzovaním im príliš nepomohli ani ultras na severnejtribúne.
Priestor medzi dvomi polčasmi vyplnilo viac ako dvadsaťminútové vystúpenie rockerov z The Sweet. Pred plným štadiónom však nehrali, množstvo divákov využilo polčasovú prestávku na návštevu bufetu či toalety.
Hudobný program sa začal pred polnocou
Spolu s koncom druhého futbalového zápasu sa skončila aj športová časť otváracieho ceremoniálu. Hoci pôvodne mal program trvať do polnoci, koncerty sa začali len pätnásť minút pred dvanástou.
Hudobnú časť otvorila holandská trubkárka, len 20ročná talentovaná Melissa Venema. Tá zahrala obľúbenú spartakovskú melódiu II Silenzio a vyslúžila si veľký potlesk. Po jejvystúpení začala skutočná laserová šou, akú Trnava ešte nevidela. Premyslené svetelné efekty sprevádzali spoločné vystúpenie MirkyPartlovej, Márie Čírovej, Kulyho a Martina Chodúra. Tí spoločne zaspievali známu pieseň od Queen We will rock you, každý z nich okrem toho vystúpil ajsólo.
Jedným z dvoch ťahákov večera bol podľa organizátorov Michal David. Ten zaspieval mix svojich najznámejších hitov, projekcia na veľkoplošnej obrazovke za ním však nebola najšťastnejšia. Počas jednej z piesní sa tu objavil kosák s kladivom, len deň po tom, ako si Slovensko pripomenulo 47 rokov od sovietskejokupácie.
Vrcholom večera bolo vystúpenie Daria G, ktorého Carneval de Paris odštartoval ohňostroj. To už bolo krátko pred jednou hodinou v noci a tribúny zostali zaplnené asi do polovice. Celý program sa skončil veľkým nápisom „ďakujeme" na obrazovke a vypustením ďalšieho balóna, tentokrát v tvare futbalovejlopty. Ten hore poslali hráči Spartaka.