TRNAVA. Mesto Senica a väčšina obcí v tomto okrese, ktoré vodou zásobuje Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS), upozorňovalo svojich obyvateľov tento týždeň na nedostatok pitnej vody. Pristúpili tu aj k vydaniu zákazu používať vodu zo siete na polievanie.
V okresoch Trnava, Piešťany a Hlohovec, kde má zásobovanie na starosti Trnavská vodárenská spoločnosť (TAVOS), situácia taká vyhrotená nebola.
„TAVOS zásobuje obyvateľstvo vodou len z podzemných zdrojov, ktoré majú väčšiu stabilitu. To, že zdroje výdatnosti poklesli, je logickým dôsledkom dlhodobého sucha,“ povedala vedúca výroby vody Alica Dilingerová.
Celý vodovodný systém je podľa nej zokruhovaný, čo v praxi znamená, že ak chýba voda v niektorej z obcí, vedia ju sem dopraviť z iného zdroja bez toho, aby obyvateľstvo pocítilo nejaké obmedzenia. Ľudia sú však podľa Dilingerovej zatiaľ disciplinovaní, šetreniu vodou sa však nevyhnú ani do budúcna.
„Je potrebné k zdrojom vody pristupovať zodpovedne. Kto vodou šetrí, myslí tak nielen na svojich susedov, ale v prvom rade aj na seba v budúcich rokoch,“ povedala Dilingerová.
Buková hľadá riešenie
Kým obce napojené na systém TAVOS žiadne problémy s vodou nemali, horšia bola situácia tam, kde sa spoliehajú len na vlastné vodné zdroje.
Príkladom je obec Buková, ktorá vodu do dediny distribuuje z dvoch vlastných studní. Pri takýchto suchách tu hladina vody povážlivo klesla.
„Voda zatiaľ z kohútikov tečie, ale každý deň ľudí upozorňujeme, aby ňou šetrili a nepoužívali ju na polievanie či napúšťanie bazénov,“ povedal nám v piatok starosta Miloš Herceg.
Pred dvomi rokmi nechala obec studne vyčistiť a prehĺbiť, čo zásobovaniu vodou dosť pomohlo. Do budúcnosti sa však ani tu zrejme nevyhnú napojeniu do siete.
„Plánujeme napojenie na druhú obec, buď cez TAVOS alebo BVS. Je potrebné, aby sa to zokruhovalo a nehrozili komplikácie,“ povedal Herceg.
Vodohospodári zachraňujú Váh
Sucho sa podpísalo aj na stave Trnávky. Vydláždené koryto v centre mesta bolo takmer úplne bez vody, z pohľadu vodohospodárov je to však lepšie, ako keby mali byť záplavy.
„Prietok vody v našich vrcholových vodných nádržiach – Oravská priehrada a Liptovská Mara pravidelne regulujeme a naplnené sú dostatočne. Pri menších vodných tokoch je to horšie,“ povedal hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Ľuboš Krno.
Podľa jeho slov, ak by spomínaných priehrad nebolo, rieka Váh by dávno vyschla. Každú sekundu sem totiž z týchto nádrží spolu pritečie dvadsať kubíkov vody, ktoré tok Váhu dokážu bez problémov regulovať.