Najskôr sa obrátil na starostu, neskôr na Trnavský samosprávny kraj a nakoniec poslal svoj problém ako podnet do našej redakcie. Dva týždne po medializácii je hektárový pozemok v intraviláne Bieleho Kostola už pokosený.
TRNAVA. Dva týždne po medializácii je problém Miroslava Krajčoviča z Bieleho Kostola, ktorý sa nemohol domôcť pokosenia susedného pozemku, už vyriešený.
Minulú stredu traktor s kosačkou v priebehu necelých štyroch hodín pokosil asi 1,2 hektárový pozemok. Tráva už mala vyše metra.
Krajčovič to riešil už od mája. Najskôr cez starostu obce Biely Kostol. Keď sa do 30 dní nevyjadril, obrátil sa na Trnavský samosprávny kraj. Odtiaľ to posunuli naspäť kontrolórke obce. Keď sa ani v júni nič neudialo, obrátil sa na nás.
foto: (len)
„Sme spokojní, že to konečne pokosili. Najväčšiu zásluhu má na tom medializácia. Až vtedy sa dalo všetko do pohybu. Dovtedy som to riešil cez príslušné úrady,“ konštatuje Krajčovič.
Starosta sa ospravedlnil listom
Minulý týždeň sa mu v liste ospravedlnil aj starosta obce Biely Kostol Pavol Kováč, že mu do 30 dní ako stanovuje zákon, neodpovedal na jeho sťažnosť. Okrem iného napísal, že ho môže vyhľadať aj mimo úradných hodín.
„Určite za ním zájdem a preberieme to. Budúci rok by sme sa tomu už radi vyhli,“ dodáva Krajčovič s tým, že to nie je po prvýkrát, čo ho majiteľka pozemku nedala pokosiť.
Podľa verejne dostupných informácií z katastra patrí zarastený pozemok manželke poslanca Národnej rady Igora Matoviča. Ten sa k tomu nevyjadroval. *
Pozemok je teda už pokosený, starosti s trávou sa nekončia. Zákon o odpadoch okrem iného upravuje práva a povinnosti právnických a fyzických osôb pri nakladaní s ňou.
„Nevzťahuje sa na hnoj, slamu alebo iný prírodný poľnohospodársky či lesnícky materiál, ktorý nevykazuje nebezpečné vlastnosti a používa sa v poľnohospodárstve, v lesníctve alebo na výrobu energie z tohto materiálu procesmi alebo spôsobmi, ktoré nepoškodzujú životné prostredie ani neohrozujú zdravie ľudí,“ píše sa v zákone.
Pokosená tráva sa teda môže použiť na kŕmenie zvierat, po usušení ako seno alebo mulčovanie pôdy.
„Ak pokosená tráva nebude využitá na poľnohospodárske účely, fyzická osoba je povinná nakladať s biologicky rozložiteľnými komunálnymi odpadmi v zmysle všeobecne záväzného nariadenia príslušnej obce,“ ozrejmila Anna Kováčiková z Okresného úradu (OÚ) v Trnave.
Obec mala konať
Roman Boledovič z odboru životného prostredia OÚ Trnava nás zasa informoval, že v podobných prípadoch musí v prvom rade konať obec.
„Obec v tomto prípade postupuje podľa ustanovení správneho poriadku, takže by mala vydať rozhodnutie v jednoduchých prípadoch bezodkladne, v ostatných do 30 dní, do 60 dní v obzvlášť zložitých prípadoch,“ spresňuje Boledovič.
V prípade, ak by pozemky užívala právnická alebo fyzická osoba – podnikateľ, postupuje sa podľa zákona o obecnom zriadení. Ak tento subjekt neudržuje čistotu a poriadok na užívanom pozemku, čím naruší vzhľad alebo prostredie, obec ho môže sankcionovať až do výšky 6 638 eur.
Čo sa týka nečinnosti obce ako orgánu verejnej správy, občan sa môže obrátiť na prokuratúru. „V kompetencii prokuratúry je aj dozor nad zachovávaním zákonnosti orgánmi verejnej správy. Taktiež je možno domáhať sa ochrany na súde na konanie proti nečinnosti orgánu verejnej správy,“ uzavrel Boledovič.
* Aktualizované o kompletné vyjadrenie Igora Matoviča:
"Starosta nás požiadal, či by sme neboli ochotní poskytnúť náš súkromný pozemok obci za účelom skládky zeminy pri výstavbe kanalizácie v obci. Svoju žiadosť zdôvodnil tým, že obec nemá vo vlastníctve žiadny pozemok, kde by zeminu počas výstavby vedela zložiť. Súhlasili sme a navyše bezplatne. Tým sme však zároveň predpokladali, že o pozemok sa bude starať obec. Obec predpokladala, že my a nedorozumenie bolo na svete.
Nakoniec sme pozemok dali pokosiť my a obec si pokosila len tú časť, kde predpokladá uloženie obecnej zeminy.
Výsledok - za dobrotu na žobrotu. Obec, čiže všetci obyvatelia obce ušetria, keďže majú pozemok od nás zadarmo, ale napriek tomu sa jeden občan sťažuje aj na lampárni. Prečo, to je každému jasné. Je fajn si buchnúť do politika a robiť z neho burinového zločinca, hlavne vtedy, ak v obci je niekoľko desiatok iných zaburinených pozemkov. Tie však politikovej rodine nepatria, tak tam sa patrí mlčať. Je to minimálne smutné, ale zároveň také naše slovenské."