TRNAVA. Zistiť, aký je aktuálny stav vegetácie na plochách zelene, urobiť jej inventarizáciu a údaje spracovať na počítači, bude úlohou Zuzany Ďurišovej z trnavského Ateliéru sadovníckej tvorby.
Podľa zmluvy, ktorú mesto Trnava zverejnilo na svojej internetovej stránke, by mal byť pasport zelene na uliciach Čajkovského, Tajovského, Mozartova, Beethovenova, Botanická, Šafárikova, F. Urbánka a v časti Bottovej ulice hotový najneskôr do začiatku októbra.
Radnica zaň zaplatí šesťtisíc eur, cieľom je podľa hovorcu mesta Pavla Tomašoviča vytvorenie kvalitného mestského systému starostlivosti o zeleň, ktorý prepojí procesy tvorby, údržby a ochrany.
Staré údaje
Mesto Trnava spravuje podľa Tomašoviča asi dvesto hektárov zelene, ktoré má vo vlastníctve alebo v užívaní.
„Každá obec je povinná v zmysle zákona o obecnom zriadení zveľaďovať a starať sa o verejnú zeleň. Jedným z predpokladov pre plnenie tejto úlohy je funkčný informačný systém o sídelnej zeleni, ktorého základom je takzvaná prevádzková evidencia, čiže pasport zelene,“ vysvetľuje Tomašovič.
Podklady, ktoré referát správy zelene dodnes používa, vypracovali ešte v roku 1992 v papierovej forme.
Textová, ale najmä mapová časť je však už dnes neaktuálna a neoperatívna.
„Preto mesto Trnava pristúpilo k vytvoreniu samostatného modulu o sídelnej zeleni v elektronickej podobe a k jeho začleneniu do mestského a grafického informačného systému,“ vysvetlil Tomašovič.
Dôležitá evidencia
Význam pasportu zelene spočíva podľa Tomašoviča v tom, že eviduje prvky sídelnej zelene ako sú stromy, kry, záhony či trávniky.
„Informuje o ich bioparametroch, zdravotnom stave aj spoločenskej hodnote. Tiež umožňuje presnú identifikáciu každého významného prvku sídelnej zelene a navrhuje pestovateľské opatrenia,“ hovorí Tomašovič.
Pasport zelene je tiež dôležitý pri plánovaní nových a náhradných výsadieb, výrubov či samotnej starostlivosti o jednotlivé prvky.