Je veľmi pravdepodobné, že za nedostatok potravy môže zmiznutie jedného alebo oboch rodičov z páru.
TRNAVA. O prípade informovala organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). "Keď sme uzatvárali krúžkovanie orlov v tomto roku, tak sa mi po prvýkrát v živote stalo, že som na hniezde našiel dve mŕtve mláďatá. Boli uhynuté maximálne tri - štyri dni, pred smrťou niekoľko dní hladovali. Onedlho sa mohli vzniesť na vlastných krídlach a posilniť tak slovenskú populáciu," povedal Jozef Chavko, predseda RPS.
Ochranári zatiaľ nevedia, čo sa stalo rodičom uhynutých mláďat. Počas poslednej kontroly hniezda nebol pozorovaný ani jeden dospelý vták. Pred dvoma týždňami boli obaja rodičia pozorovaní s potravou, ktorú priniesli na hniezdo. Približne týždeň pred našou návštevou pozorovali naši kolegovia orla, ktorý mal spomalené reakcie a znížené vnímanie, nebál sa ich a odletel až v poslednej chvíli, keď sa priblížili, tieto príznaky je možné pripísať aj prípadnej otrave, doplnila Lucia Deutschová z RPS.
Ochranári upozorňujú, že orol kráľovský je ohrozený najmä nelegálnou činnosťou. Dôvodom nezákonného usmrcovania dravcov je podľa nich nenávisť niektorých ľudí voči nim, plynúca z mylnej domnienky, že dravce sú zodpovedné za znižovanie populácie drobnej poľovnej zveri, napríklad zajacov, jarabíc a bažantov. Vykladanie otrávených návnad je známe najmä z nížinných oblastí. Obeťou otráv sa stávajú predovšetkým zdochlinožravé druhy, kam patrí aj orol kráľovský.
Na území Slovenska za posledných 11 rokov zaznamenali 10 prípadov úhynu orla kráľovského v dôsledku preukázanej otravy karbofuránom. Okrem toho bolo sedem jedincov zastrelených a v dvoch prípadoch evidujú vykradnutie hniezda. Najviac prípadov pochádza zo západného Slovenska, kde je situácia naozaj vážna, keďže nelegálna činnosť vytláča orly z nížiny a je príčinou stagnácie populácie. Skutočný počet prípadov je oveľa vyšší, než sa nám podarí odhaliť, uzavrela Deutschová.