Viac ako 2400 prípadov riešili iba dohovorom bez sankcií.
TRNAVA. Náčelník Mestskej polície (MsP) Igor Keleši predložil poslancom na minulotýždňovom zasadnutí zastupiteľstva správu o činnosti MsP počas minulého roka. Z dvadsaťpäťstranového materiálu sme „vytiahli" niekoľko zaujímavých informácií.
Mestskí policajti zaevidovali počas minulého roka takmer 20-tisíc udalostí, z ktorých viac ako 14-tisíc bolo nakoniec priestupkom. Rozdali 10 899 blokových pokút, čo predstavuje nárast až o 1650 v porovnaní s rokom 2013.
Zinkasovali za ne 139 385 eur, priemerná výška jednej pokuty sa pohybuje okolo 12 eur. „Pokutou nezaplatenou na mieste bol priestupok riešený celkom 423-krát a celková suma za ne je 12 550 eur," píše sa v správe. Hliadky dohovárali bez pokuty vo viac ako 2 400 prípadoch.
Z roka na rok menej priestupkov evidujú na Coburgovej ulici. Situácia sa tam o niečo zlepšila zrejme po zbúraní bytového domu v roku 2013, ktorý obývali hlavne neprispôsobivé osoby.
Odstránenie trojpodlažného domu platilo mesto na základe vyjadrení statika. Zatiaľ čo v roku 2012, teda v čase, keď ešte bytovka stála, tam hliadky MsP zaznamenali 220 priestupkov. O rok neskôr ich bolo147 a v minulom roku iba 78.
Hliadky s GPS
V rámci skvalitnenia práce MsP sú hliadky v teréne monitorované GPS systémom. Na centrále presne vedia, ktorá sa kde momentálne pohybuje. „Tento systém spoločne so systémom nahrávania telefonických hovorov a hlásení prostredníctvom rádiostaníc umožňuje spätne detailne vyhodnocovať rýchlosť ako aj kvalitu reakcie MsP na oznámenia udalostí," uvádza sa v správe.
Trnavskí mestskí policajti majú okrem ďalšej výzbroje aj krátku guľovú zbraň. Držiteľom 62 poloautomatických pištolí je mesto Trnava. V priebehu minulého roka sa ani z jednej nestrieľalo.
Intenzívnejšie hliadkovanie vraj ocenili aj samotní občania. Zintenzívnili pešiu pochôdzkovú činnosť vo vytypovaných lokalitách s využitím policajných skútrov.
Aj parkovacia služba MsP, ktorú tvorí sedem príslušníčok, má z roka na rok viac práce. Svedčí o tom aj nárast tržieb za parkovanie v spoplatnených zónach. V minulom roku mesto vybralo rekordných 880-tisíc eur. V priebehu prvých päť mesiacov tohto roka zarobilo parkovanie mestu už 350-tisíc eur. Keleši nám potvrdil, že určite bude časom žiadať o zvýšenie stavu príslušníčok parkovacej služby. Všetko však závisí od rozhodnutia poslancov.
Kamery pomohli aj štátnej polícii
Keleši v správe vyzdvihol aj kamerový systém, ktorý monitoruje centrum mesta a ďalšie lokality 24 hodín denne. Obrazovky sledujú telesne hendikepované osoby.
Kamery zachytili viacero priestupkov i trestných činov. Záznamy z nich využívali aj štátni policajti. Pomocou nich odhalili viacerých páchateľov, ktorí sa dopustili krádeže, lúpeže či vlámania. Čo sa týka priestupkov odhalených pomocou monitorovacieho systému, asi najviac bolo dopravných, podstatne menej prípadov rušenia nočného pokoja či budenia verejného pohoršenia.
Zaujímavá je aj informácia o počte odchytených psov. V roku 2014 ich bolo až 195. Väčšinou skončili v útulku. Mestskí policajti odchytili aj päť sov, dve kačice, mačku, hada a bližšie neidentifikovateľného vtáka.
V celej Trnave zaevidovali 76 vrakov odstavených na verejných parkoviskách. Až 53 z nich dobrovoľne odstránili ich majitelia na základe výzvy, zvyšok postúpili obvodnému úradu.