Snímače premávky sú na viacerých tranzitných uliciach a na severnom obchvate.
TRNAVA. Inteligentný dopravný systém (IDS) sa do Trnavy dostal ešte pred piatimi rokmi. Na základe Programu podpory rozvoja IDS a plánovaného vytvorenia Národného systému dopravných informácii, na ktorom sa ešte v roku 2009 uzniesla vtedajšia vláda.
Rezort dopravy potom vytypoval krajské mestá, ktoré sa mohli uchádzať o túto investíciu. Podmienkou pilotného projektu bolo spracovanie technickej štúdie zavedenia IDS na vlastné náklady. Tie posudzovala Slovenská správa ciest. Za najvhodnejšie miesto nakoniec vybrali práve Trnavu.
Mesto sa o IDS stará už tri roky
Ministerstvo zaplatilo systém na zber dát, sčítacie zariadenia, servery a softvér. „Keďže pilotný projekt bol korektne ukončený v zmysle Operačného programu Doprava, softvér a hardvér rozbehnutého systému pre zber dát bol ponúknutý na pôžičku mestu Trnava, ktoré prejavilo záujem a zmluvne sa zaviazalo program udržať," povedal Miroslav Kadlíček z mestského odboru územného rozvoja a koncepcií. Mesto sa o IDS stará od 1. 8. 2012, po tom, čo fungoval už viac ako dva roky.
Sčítacie zariadenia sú umiestnené na dôležitých mestských ťahoch a severnom obchvate. V súčasnosti ráta autá až 102 aktívnych detektorov na Nitrianskej, Sladovníckej, Piešťanskej, Trstínskej, Rybníkovej, Tamaškovičovej, Bučianskej, Špačinskej a Hlbokej. Systém dokáže zaznamenať rýchlosť auta, čas prejazdu, smer, jazdný pruh, dĺžku vozidiel, ale i celkovú intenzitu dopravy.
„Údaje sa získavajú pomocou Doplerovho javu a infračervených lúčov. Dáta sa následne prenášajú cez GSM sieť do centrály, kde sa vyhodnocujú a ukladajú," vysvetlil Kadlíček. Získané informácie neskôr mesto využíva pri spracovaní či overovaní rôznych väčších štúdií a projektov.
Z rozpočtu vyčlenili viac
Teraz vie napríklad vyhodnotiť, aké zmeny nastali v Trnave po otvorení severného obchvatu, dokáže lepšie zorganizovať dopravu na niektorých križovatkách. „Vieme posúdiť súčasný aj výhľadový stav pre návrh komunikačnej siete a križovatiek v okolí City Arény," dodal Kadlíček.
Ďalej vedia zistiť aj mieru zaťaženia dopravy v rámci pripravovaných projektov v areáli nemocnice či spätne porovnať opodstatnenosť severného obchvatu, ako sa jeho fungovanie odrazilo na niektorých uliciach v Trnave.
Informácie využili aj v rámci technickej štúdie mosta nad železnicou, ktorý by spojil Prednádražie s Coburgovou ulicou. „V budúcnosti pri viacročnom sledovaní vývoja dopravy na komunikačnej sieti bude systém využitý aj pre počítanie rastových koeficientov dopravy pre prognózne obdobia," zhrnul.
Podľa jeho slov zber dát je zatiaľ len prvým krokom systému IDS, ktorý by mal byť zapojený do celonárodného projektu NDIC zastrešeného ministerstvom dopravy.
Na chod IDS v Trnave tento rok vyčlenili z rozpočtu 40 tisíc eur. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi čiastku zvýšili z dôvodu slabých batérií na sčítacích zariadeniach, ktoré je pre fungovanie systému potrebné vymeniť.
INTELIGENTNÝ DOPRAVNÝ SYSTÉM
V rokoch 2010 - 2012 bol na území mesta Trnava spustený a otestovaný prvý stupeň Inteligentného dopravného systému. Po skončení projektu ministerstvo dopravy navrhlo nedemontovať a nezrušiť tento prvý stupeň a na základe prejaveného záujmu zo strany mesta, došlo k presunu správy majetku ministerstva do majetku mesta. Zadarmo.
(PB)