Za posledných osem rokov z mesta nedostal ani cent.
TRNAVA. Na článok o mestských pávoch v Kamennom Mlyne, o tom, že zožerú za viac ako 3-tisíc eur ročne, zareagoval Adrián Polakovič, majiteľ hotela Koliba, vedľa ktorého sa voliéry s pávmi nachádzajú.
Podľa informácii z Mestského úradu v Trnave mala byť práve medzi jeho Kolibou a mestom obojstranne výhodná zmluva. V tohtoročnom rozpočte sme našli aj položku 3319 eur, za ktorú kupujú krmivo momentálne pre štyri pávy.
Polakovič znegoval vyjadrenia mesta, o všetkom už informoval primátora Trnavy Petra Bročku, ktorý prisľúbil, že celú vec s pávmi prešetrí. Viac nám Polakovič prezradil v nasledujúcom rozhovore.
Prečo ste sa rozhodol nás vyhľadať a reagovať na článok?
- Pretože je takmer celý nepravdivý. Mesto totiž v Kamennom Mlyne nevlastní žiadne pávy.
Pávy teda nie sú mestské?
- Už dávno nie. O pávy sa voľakedy staral pán Ján Horecký, ktorého mesto riadne platilo. Chodieval sem každý deň. Žiaľ, asi pred deviatimi rokmi zomrel. Odvtedy to ťahám sám.
Celý servis o pávy?
- Áno. Asi 8 rokov dozadu som dokúpil k mestským pávom asi štrnásť nových. Bývali voľne pustené, ale v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov ich rapídne ubudlo. Niekoľkých zadrhla škodná, ako napríklad líšky a kuny, ďalších ukradli. Asi dvoch dokonca zrazilo auto. Vtedy som posledné štyri kusy zamkol do voliéry. A odvtedy sa o ne starám pod zámkom. Okrem krmiva aj pravidelne dokupujem nové pávy, aby ich bolo približne šesť. Aj tento rok plánujem k štyrom terajším dokúpiť ďalších, ale to sa rieši až v auguste.
Takže z mesta neposlali za celé tie roky na krmivo ani cent?
- Nič. Za celých osem rokov sa o ne nikto nezaujímal, nikto z mestského úradu ma nevyhľadal ani nekontaktoval. Je to môj pozemok, moje voliéry, ktoré sú zamknuté. Ak by ich niekto chodil kŕmiť, musel by som o tom vedieť.
A čo obojstranne výhodná dohoda ohľadne chovu pávov medzi vami a radnicou?
- Žiadna neexistuje.
Prečo ste v chove pokračovali, keď sa mesto prestalo o ne zaujímať?
- Pávy v Kamennom Mlyne majú už tradíciu dlhé roky. Chcel som ju zachovať.
V rozpočte sa pritom uvádza, že na tento rok na starostlivosť o štyri pávy vyčlenili 3319 eur.
- To bol aj dôvod, prečo som zareagoval na článok. Pretože to vyzerá, ako keby som to dostával ja. Zaujíma ma, kde tie peniaze každý rok skončili.
Podľa vás je táto suma vôbec adekvátna starostlivosti o pávy počas jedného roka?
- Je adekvátna, pokiaľ platia človeka, ktorý sa im o to stará. Krmivo sa dá zabezpečiť zhruba za 600 eur na rok.
Koľko asi vás vyjdú náklady na chov?
- Každý rok kupujem jednu tonu obilia, čo je asi dvesto eur. Plus slnečnicu, kukuricu, lieky a ďalšie veci podľa potreby. V prípade úhynu vždy dokupujem nové jedince. A navyše sa mi o to každodenne stará môj zamestnanec. Okrem pávov tu totiž chováme aj barany, kozy, kačice, bažanty. Taká mini ZOO. Takže koľko presne ide na chov pávov neviem vyčísliť.
Budete to financovanie „mestských" pávov riešiť aj s vedením mesta?
- Už som kontaktoval pána primátora, ktorý ma ubezpečil, že celú vec s financovaním pávov prešetrí. Bol z toho prekvapený. Čakám teraz iniciatívu od mesta. Koniec koncov to slúži verejnosti.
Čo by ste vedeli zabezpečiť za 3319 eur?
- Okrem servisu aj nové a väčšie voliéry, rozšírenie chovu o nové druhy. Viem to všetko zabezpečiť, viem sa o to postarať. Ale ako som už uviedol, iniciatíva musí prísť z mesta.
Čo na to primátor?
Financovanie chovu pávov v Kamennom Mlyne preverí primátor Trnavy Peter Bročka osobne. Pre náš týždenník sa vyjadril, že práve zisťujú, ako sa s peniazmi z rozpočtu určenými na chov nakladalo. Celú záležitosť, ktorá zrejme trvala niekoľko rokov, považuje za neštandardnú. O svojich zisteniach nás bude informovať.
(PB)