HLOHOVEC. Vo Vlastivednom múzeu v Hlohovci sa s jeho dielom, ktoré ho zaradilo k priekopníkom moderného drotárstva, možno zoznámiť do 31. augusta.
Ladislav Jurovatý st. (1923-2012) pochádza z Lúk pod Makytou, vyučil sa za strojného zámočníka a maturoval na stavebnej priemyslovke. Umenie ho sprevádzalo po celý život, venoval sa kresbe, maľbe a grafike, ako prvý na svete sa úspešne pokúsil o umelecké spojenie kováčstva a drotárstva. Bol všestranný umelec, jeho tvorba mala široký záber od úžitkových až k voľným výtvarným prácam, šperkom, interiérovým a exteriérovým úžitkovým prvkom. Pri drôtených artefaktoch sa inšpiroval ľudovými tradíciami a umením, najmä drevorezbou, výšivkami a ornamentom. V kováčskych dielňach pracoval s výtvarnou skratkou, založenou na minimalistickom výraze a výraznej tvarovej štylizácii, alebo používal kovový odpad, ktorý skladal do kompozícií. Preferoval sakrálne a folklórne námety. Pri tvorbe drôtených plastík postupne prechádzal od štylizácie k realistickému zobrazeniu a priblížil ich klasickej soche.
Ladislav Jurovatý bol nadšeným propagátorom drotárstva a zapájal sa do projektov na jeho oživenie. Začiatkom 90. rokov stál pri založení Dielne umelecko-úžitkového drotárstva pri Drôtovni, a.s., v Hlohovci, spolupracoval s Katedrou priemyselného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení, Slovenským inštitútom mládeže Iuventa a viedol drotárske kurzy pre učiteľov výtvarnej výchovy. Po ukončení činnosti v Hlohovci bol až do konca svojho života nápomocný drotárom v Bratislave v Klube Džarek, a tiež Bratislavským drotárom. Bol spoluzakladateľom stretnutí drotárskych majstrov v Považskom múzeu v Žiline, čestným členom Umeleckej besedy slovenskej, držiteľom titulu Majster umeleckého kováčstva (1964). Za znovuzrodenie drotárstva mu Konferencia biskupov Slovenska v roku 2007 udelila Cenu Fra Angelica, Kysucká kultúrna nadácia ho spolu so synom Ladislavom zapísala v roku 2008 do Zlatej knihy drotárov a v roku 2009 mu za dlhoročný prínos pri udržiavaní a rozvíjaní drotárskej remeselnej tradície udelila Poctu Karola Guleju.
Jurovatý vystavoval v mnohých krajinách Európy, na Blízkom východe i v Severnej Amerike. Pravidelne sa zúčastňoval na prestížnom sympóziu európskych umeleckých kováčov v Lindau im Bodensee v Nemecku a viackrát sa predstavil aj na veľtrhu úžitkového umenia v Bruseli. Jeho práce sú ozdobou významných slovenských múzeí a galérií, viaceré sú v súkromných umeleckých zbierkach nielen doma, ale aj v Nemecku, Fínsku, Švédsku a v USA.
Výstavu pripravilo Vlastivedné múzeum v spolupráci s Považským múzeom v Žiline a Historickým múzeom Slovenského národného múzea v Bratislave.