TRNAVA. Výstavba mosta na Radlinského ulici bude mesto Trnava stáť zrejme ešte viac, ako pôvodne predpokladaných 887-tisíc eur. Búracie práce uplynulý týždeň odhalili nestabilné podložie, ktoré výstavbu nielen predraží, ale aj zdrží.
„Keď sme začali, mali sme trochu sklz, ktorý bol spôsobený rokovaním o prekládke plynu. Potom sme to dobehli, až predbehli pri búraní. Keď sme most zbúrali, ukázalo sa, že je tam navezená všelijaká suť a piesok a nie je tam stabilné podložie,“ povedal Dušan Béreš, vedúci odboru investičnej výstavby mestského úradu.
Uplynulý týždeň bol preto na moste mimoriadny kontrolný deň, počas ktorého sa tím odborníkov snažil nájsť riešenie, akým spôsobom svah stabilizovať. V súčasnom stave by naň totiž nebolo možné pustiť ťažké stavebné mechanizmy potrebné pre ďalšiu fázu projektu.
Hrozil zosuv
Prekvapenie, ktoré po zbúraní mosta na robotníkov aj úradníkov čakalo, súčasný projekt neriešil. Hlbšie sondy sa pred búraním mosta nerobili, radnica totiž pôvodne uvažovala len nad jeho rekonštrukciou. S najväčšou pravdepodobnosťou by však nestabilné podložie aj tak neodhalili.
„V úvode, keď sa začalo o moste hovoriť, sme predpokladali, že ideme rekonštruovať starý most. Keď však projektant porobil sondy, videl, že most je zložený z dvoch konštrukcií, ktoré budú pracovať vždy nezávisle od seba. Bolo tu tak riziko vzniku pozdĺžnych trhlín. Preto navrhol, či by nebolo lepšie a z dlhodobého hľadiska výhodnejšie urobiť nové mostné teleso,“ vysvetlil Béreš. K tomuto riešeniu mesto nakoniec aj pristúpilo, najprv však bude nutné oceľovými profilmi a debnením spevniť svah.
„Bude to trvať odhadom dva týždne. Profily je nutné umiestniť po celej šírke mosta a aj z bokov, aby sa nepoškodili inžinierske siete,“ doplnil Béreš.
Prekvapenia v centre
Neočakávaná situácia, ktorú musí mesto na moste pri Bernolákovi riešiť, nie je ani zďaleka jediná v blízkosti historického jadra. Viaceré komplikácie sa vyskytli aj pri nedávnej rozsiahlej rekonštrukcii pešej zóny.
Jednou z nich bola napríklad falošná, takzvaná potemkinovská stena na rohu domu v Zámočníckej ulici. Tú postavili pravdepodobne v osemdesiatych rokoch počas príprav na oslavy 750. výročia udelenia kráľovských výsad. Zakryť mala nerovnosti na pôvodnej stene, počas opráv dlažieb hrozilo jej zrútenie.
„Išlo o statický problém, v minulosti vyrovnali nerovnosti fasády tejto nehnuteľnosti samostatným múrom, ktorý však nemá základ, respektíve je postavený na existujúcom chodníku,“ opísal vtedy pre naše noviny vážny problém Béreš.
Zdržanie v centre spôsobili aj potrubia, na ktoré robotníci narazili náhodou a neboli zakreslené na žiadnych mapách.
„Celé centrum je historická zóna, môže tam byť niečo, o čom nikto nevie. Most je starý asi šesťdesiat rokov a neboli dochované žiadne materiály, ktoré by dávali indície, že nie je všetko tak, ako sme predpokladali,“ uzavrel Béreš.