Cieľom 1. česko-slovenskej konferencie liečebných kúpeľov bolo vytvorenie platformy pre užšiu spoluprácu kúpeľných podnikov krajín V4.
PIEŠŤANY. Kým príjmy zdravotných poisťovní na Slovensku od roku 2008 rastú, ich výdavky na kúpeľnú starostlivosť sa v tomto období nezmenili. Práve primárna prevencia, ktorú kúpele ponúkajú, by mohla v budúcnosti šetriť verejné financie vynakladané na zdravotníctvo.
Na 1. česko-slovenskej konferencii o liečebnom kúpeľníctve za účasti krajín V4 v Piešťanoch to povedala predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov Janka Zálešáková. Do kúpeľov idú zo zdravotných poisťovní len tri percentá z balíka určeného na hospitalizácie. Zmeniť by sa to mohlo podľa nej vtedy, ak by politici pozerali aj za horizont svojho volebného obdobia.
Vzťah zdravotných poisťovní ku kúpeľom je podľa predsedu Zväzu liečebných kúpeľov Českej republiky Eduarda Bláhu približne rovnaký vo všetkých krajinách V4. "Poisťovne primárnu prevenciu vôbec neplatia, vynakladajú peniaze až na liečbu,“ povedal Bláha s tým, že vzorom pre krajiny V4 v oblasti kúpeľníctva by malo byť Nemecko.
Problémová daň
Kúpele v Čechách aj na Slovensku majú aj ďalší spoločný problém, ktorým je platenie dane za ubytovanie, ktorú vyberajú od kúpeľných podnikov obce a mestá. V mnohých mestách sa podľa Bláhu tieto poplatky strácajú v rozpočtoch samospráv.
Napríklad v Maďarsku je takýto poplatok striktne určený na rozvoj kúpeľníctva a turistického ruchu. V minulosti vyberaný kúpeľný poplatok sa aj na Slovensku podľa Zálešákovej používal napríklad na údržbu kúpeľných parkov, ktoré slúžia nielen pre klientov kúpeľov, ale aj ďalších návštevníkov a obyvateľov kúpeľných miest. Slovenské kúpele okrem toho kritizujú, že kým iné zdravotnícke a rehabilitačné zariadenia daň z ubytovania neplatia, kúpele ju musia samosprávam odvádzať.
Chcú viac spolupracovať
Zástupcovia kúpeľov na nej pomenovávali nedostatky v legislatíve, ktoré majú vplyv na činnosť kúpeľov.
V budúcnosti sa chcú pokúsiť jednoznačne definovať rozdiely medzi kúpeľnou starostlivosťou a relaxačno - oddychovou rekreáciou bez liečebného efektu. Kúpele na rozdiel od wellness podnikov disponujú aj liečebným a medicínskym zázemím.
V krajinách V4 je podľa Janky Zálešákovej približne 400 kúpeľných miest, čo je minimálne štvrtina všetkých kúpeľov v Európe.