TRNAVA. Cieľom konferencie o vode bolo vyzdvihnúť jej dôležitosť pre životné prostredie regiónu. Na pôde Úradu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) sa k téme vyjadrili odborníci z viacerých oblastí, záštitu nad podujatím prevzal minister životného prostredia Peter Žiga.
TTSK sa nachádza na najvýznamnejšej zásobárni kvalitnej podzemnej vody v strednej Európe, ktorá predstavuje využiteľnú kapacitu 3000 litrov (l) za sekundu a slúži na zásobovanie nielen regiónu, ale diaľkovodmi sa prepravuje aj do vzdialenejších oblastí. TTSK je vyspelý kraj s vysokou životnou úrovňou, zásobovanie obyvateľov vodou z verejných vodovodov predstavuje 88,5 %, čo je nad slovenským priemerom.
"Kraj má šťastie, že zásobovanie prebieha výhradne z podzemných zdrojov kvalitnej vody," uviedla Alena Bujnová z odboru vodnej politiky na Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR. Spolu s Bratislavským krajom je, ako uviedla, lídrom v rozvoji kanalizačnej siete, kanalizácia je vybudovaná asi v 60 % sídiel kraja, je však naďalej potrebné zvyšovať tento podiel.
Pozornosť vo svojom vystúpení upriamila aj na potrebu znečisťovania zdrojov vôd a vôd samotných. Dodala, že sa sprísňuje legislatíva v tejto oblasti. "Napriek tomu, že Slovensko má dostatok zdrojov vody, ktoré umožňujú v súčasnosti i výhľadovo pokryť potreby verejného i súkromného sektora, treba mať na zreteli, že tieto zdroje nie sú nevyčerpateľné a sú ľahko zraniteľné," uviedla Bujnová.
Predseda TTSK Tibor Mikuš povedal, že pri otázkach využívania vodných zdrojov alebo pri činnostiach, ktoré môžu kvalitu vody ovplyvniť, treba byť obozretný. Všetky doterajšie legislatívne snahy smerom ku kvalite a množstve vôd sú správne. Ale ak chceme s vodou zodpovedne nakladať, tak zodpovednosť, kompetencie a právomoci nemôžu mať len doterajšie súčasti riadenia štátu, ale majú byť za účasti regionálnych a miestnych samospráv, povedal Mikuš.
Kvalitu života v regióne nemôžu podľa neho ovplyvňovať rozhodnutia, ktoré sa udejú v Bratislave alebo v sídle obvodného úradu.
S príspevkami na konferencii vystúpili aj Lázsló Miklós z Technickej univerzity vo Zvolene, ktorý spolu so Zitou Izakovičovou uviedol tému Teplo-vlhkostné podmienky abiotických komplexov. Významný slovenský klimatológ Milan Lapin z Univerzity Komenského hovoril o klimatickej zmene a možných dôsledkoch a Andrej Pršo zo Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š. p., o vodných stavbách a protipovodňovej ochrane v TTSK.
Podujatie pripravili TTSK, SVP, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave a Regionálna a potravinárska komora.