TRNAVA. Zvyšky jedla, ktoré ľudia vyhadzujú do kontajnerov, lákajú myši a potkany. Na rozdiel od iných miest, kde sa hlodavce sústreďujú, väčšinou v okolí kanalizácie, v Trnave sa udomácnili na kontajnerových stojiskách.
Vidieť ich tu už nielen navečer, ale potkany sa pomedzi kontajnery producírujú za denného svetla.
Mesto proti nim v týchto dňoch bojuje jarnou deratizáciou, ľudí žiada, aby zvýšený výskyt škodcov nahlasovali.
„Napriek tomu, že deratizácia sa uskutočňuje opakovane v dvojtýždňovom intervale, môže sa stať, že časť populácie škodcov prežije.
Preto, ak pozorujete vo vašej lokalite zvýšený výskyt hlodavcov nielen pri kontajneroch, ale aj na plochách verejnej zelene, dajte nám o tom vedieť,“ hovorí Jana Gmitterová z kancelárie primátora.
Všímať si je dobré nielen živé či uhynuté jedince, ale napríklad aj viditeľné diery v trávnikoch či pri kanalizačných otvoroch. Práve tie signalizujú, že myši či potkany sa na pozemku vyskytujú.
Je ich viac
Tatiana Almášiová z odboru dopravy a komunálnych služieb mestského úradu hovorí, že potkanov je na jar vždy viac ako na jeseň. K tohtoročnému premnoženiu podľa nej prispelo predovšetkým počasie.
„Problémom bývajú najmä teplé zimy, keď potkany nevymrznú. Táto teplá zima bola už druhá v poradí,“ povedala Almášiová.
Mesto za jarnú i jesennú deratizáciu zaplatí podľa zmluvy so spoločnosťou Redinex predbežne 2400 eur.
Vykonaná bude na dvesto hektároch verejnej zelene.
Za budovy zodpovedá správca či majiteľ
Deratizáciu v budovách musia vyriešiť ich majitelia alebo správcovia, neobíde ani športové či kultúrne zariadenia.
„Deratizácia bude vykonaná vo všetkých objektoch spravovaných Správou kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava, teda priamo v prevádzkovaných zariadeniach, ako aj v športových areáloch, ktoré sú v užívaní športových klubov,“ informoval riaditeľ Správy Miroslav Hrubý.
V zmysle uzatvorenej zmluvy o diele podľa neho ide o sedemnásť kultúrnych a športových zariadení s budovami s celkovou plošnou výmerou asi dvadsaťtisíc metrov štvorcových.
Na deratizácii sa tu dohodli s firmou Insekta DDD, ktorá ju vykoná za 485,26 eura.
Pozor na domácich miláčikov
Deratizátor Juraj Revenda zo spoločnosti Redinex hovorí, že najhoršie je na tom v Trnave Nerudova ulica. Tu je potkanov i dier veľké množstvo, podobne ako vo zvyšku mesta sa zdržiavajú najčastejšie pri kontajneroch.
„V tomto je Trnava špecifická, inde žijú potkany najmä v kanalizácii. Tu je však okolo kontajnerových stojísk často vysadený krušpán, kde sa potkany schovávajú a robia si cestičky,“ povedal.
Hoci je potkanov viac ako po iné roky, nie je to podľa neho až taká katastrofa.
Horšie by bolo, keby sa voči nim na jar nezakročilo a na jeseň by sa ich húfy sťahovali do budov.
Pradoxne, práve počas deratizácie môžu ľudia spozorovať viac hlodavcov ako mimo nej.
„Na likvidáciu týchto škodcov používame gély, ktoré keď potkan zožerie, do troch dní umrie na vnútorné krvácanie. Nie je to pre neho bolestivé, spôsobuje mu to však ťažkosti s dýchaním. Preto takto omámené potkany často vyliezajú z dier a ľudia môžu spozorovať, ako sa motajú po vonku,“ vysvetlil Revenda.
Ak potkan zožerie otravy veľa, môže byť po uhynutí potenciálne nebezpečný aj pre psy alebo mačky.
„Pravdepodobnosť je veľmi malá, ostražitosť je však na mieste. Treba dávať na svojich miláčikov pozor a nedovoliť im uhynuté zvieratá skonzumovať,“ doplnil Revenda.
Komu hlásiť potkany?
Ak pozorujete vo vašej lokalite zvýšený výskyt hlodavcov, napíšte o tom na Mestský úrad na mail
tatiana.almasiova@trnava.sk
alebo