Trnavská vodárenská spoločnosť (TAVOS) plánuje vytvoriť dcérsku spoločnosť. Primátor Bročka vyslovil určité obavy, exprimátor Bošnák hovorí o ulievaní smotany, primátor Piešťan zasa adresoval vedeniu TAVOS-u list. O všetkom sa rozhodne na júnovom valnom zhromaždení.
TRNAVA. Mesto Trnava je najväčším akcionárom Trnavskej vodárenskej spoločnosti (TAVOS) s takmer 30-percentným podielom.
Mestskí poslanci na svojom poslednom zastupiteľstve odsúhlasili uznesenie, ktoré umožňuje primátorovi Trnavy Petrovi Bročkovi rokovať a hlasovať na valnom zhromaždení TAVOS-u tak, ako rozhodnú v pléne. Dôvodom je plánované založenie dcérskej spoločnosti TAVOS-u.
Dcérskej spoločnosti sa obávajú
Iniciátorom uznesenia je mestský poslanec a exprimátor Štefan Bošnák, ktorý pred rokmi sedel aj v dozornej rade TAVOS-u. Informácie o plánovanom vytvorení dcérskej spoločnosti doslovne nazval nie dobrými správami.
„Podľa mňa si chce niekto uliať smotanu, vytvoriť si dcérsku spoločnosť a prostredníctvom navyšovania základného imania tam infiltrovať rôzne ďalšie subjekty," povedal Bošnák poslancom.
Najhorší scenár opísal, že Tavos by inkasovali všetky platby za vodu a prenajímal si od miest a obcí iba siete. Ich údržbu či opravy by museli znášať práve terajší akcionári - mestá a obce. „Nie je nevyhnutné, aby musela vzniknúť dcéra. Tavos je sebestačný, má najnižšie ceny na Slovensku a kvalitné zdroje vody," dodal Bošnák s tým, že v porovnaní s inými vodárenskými spoločnosťami na Slovensku patrí medzi najmenšie. Doplnil aj, že za vznik dcérskej spoločnosti, by nikdy nehlasoval.
Určité obavy vyjadril aj primátor Bročka, chce si však počkať na analýzu opodstatnenosti zakladania 100-percentnej „dcéry“, ktorú má vedenie Tavos-u pripraviť do najbližšieho valného zhromaždenia.
„Požiadal som vedenie Tavos-u, aby pripravilo verejnú prezentáciu stavu spoločnosti a prezentovali zmeny a ich dôvody v štruktúre spoločnosti za posledne obdobie. Myslím, že pôjde o zaujímavé informácie a pomôže to dostať sa do obrazu nielen poslancom, ale aj verejnosti,“ povedal Bročka.
Výhrady voči dcérskej spoločnosti sú a jv Piešťanoch, mesto v Tavos-e vlastní 5 percent akcií. Primátor Miloš Tamajka sa o situáciu zaujíma už od začiatku roka, pred niekoľkými týždňami požiadal o zvolanie mimoriadneho valného zhromaždenia. Jediným bodom rokovania má byť zmena orgánov spoločnosti.
„Primátor zároveň zaslal predsedovi predstavenstva spoločnosti Tavos list, v ktorom vyzýva predstavenstvo, aby sa zdržalo akýchkoľvek rozhodnutí a konaní vo výkone svojej funkcie, ktoré majú za následok poškodenie dobrého mena spoločnosti, a to v investíciách, v obchodnej politike, ako a jv marketingu," informovala Eva Bereczová z kancelárie primátora. V liste ich zároveň vyzval, aby obmedzili svoje rozhodnutia iba na oblasť nutnej potreby, aby nebol ohrozený plynulý chod spoločnosti či konečný spotrebiteľ. Obáva sa, že zvýšením záväzkových vzťahov spoločnosti sa zníži jej hospodársky výsledok.
Prípravy vraj riadne odsúhlasili
Tavos sa bráni v prvom rade tým, že s prípravou založenia 100%-nej dcérskej spoločnosti vyjadrilo súhlas na svojom zasadnutí už v júni 2013 VZ na návrh vtedajšieho predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa spoločnosti Mareka Gálika.
„Za toto uznesenie hlasovalo viac ako 79 percent prítomných akcionárov. Súhlas bol vydaný podmienečne a príprava mohla byť realizovaná len za splnenia viacerých podmienok s kontrolou dozornej rady spoločnosti," píše sa v stanovisku Tavos-u.
Predstavenstvo zabezpečilo súhlasné stanoviská orgánov štátnej správy, bankových inštitúcií, audítorských organizácií a odborných pracovísk. Stihli to do 9. júna 2014, na nasledujúcom najbližšom rokovaní VZ to aj predložili.
„VZ Tavos-u následne uložilo predstavenstvu spoločnosti predložiť na najbližšie rokovanie ekonomickú, finančnú, technickú a organizačnú analýzu výhodnosti vytvorenia 100%-nej dcérskej prevádzkovej spoločnosti," spresnil Marián Lesanský z Tavos-u. Za toto uznesenie vtedy hlasovalo viac ako 90 percent prítomných akcionárov. Túto analýzu predstavenstvo predloží akcionárom spoločnosti na najbližšom riadnom zasadnutí valného zhromaždenia už koncom júna.
„Prípravu založenia dcérskej spoločnosti riadne schválilo valné zhromaždenie spoločnosti už v roku 2013 a pokračovanie príprav na jej založenie opätovne potvrdilo aj v roku 2014, iba plníme vôľu akcionárov," dodal Lesanský s tým, že oddelenie vlastníctva a správy majetku nie je v našich podmienkach ojedinelý jav, na tomto princípe pracujú obecné podniky na celom Slovensku.
„Ide zjednodušene o stav, keď si obec ponechá vlastníctvo a vytvorí spoločnosť, ktorá tento majetok spravuje. Na rovnakom princípe by pracovala aj dcérska spoločnosť TAVOS-u, ak by sa tak akcionári rozhodli," ubezpečil.
Dcérska spoločnosť by prevádzkovala siete
V takom prípade by materskej spoločnosti ostal výkon vlastníckych práv, investície a koncepcie rozvoja a dcérska by mala za úlohu tento majetok prevádzkovať, vykonávať jeho údržbu a opravy. V zmysle stanov spoločnosti je akákoľvek privatizácia bez súhlasu VZ, respektíve akcionárov spoločnosti vylúčená.
Výhodami či nevýhodami sa bude podrobne zaoberať správa, ktorú predložia na posúdenie akcionárom. Zámer vytvoriť dcérsku spoločnosť TAVOS-u má byť súčasťou rokovania riadneho valného zhromaždenia, ktoré sa uskutoční koncom júna.