Okrem tejto výstavy mali návštevníci Noci v múzeu k dispozícii všetky výstavné priestory trnavského múzea, a to vrátane najnovšej výstavy o 2. svetovej vojne v Trnave.
TRNAVA. Počas Noci v múzeu predstavilo Západoslovenské múzeum v Trnave svojim návštevníkom Suprašliansky kódex. Výstavu, ktorá prezentuje unikátnu starobulharskú pamiatku, rukopis z 10. storočia, otvorila veľvyslankyňa Bulharskej republiky na Slovensku Margarita Ganeva. Vernisáž spestril vystúpením súbor mažoretiek z Botevgradu.
"Naše národy sú spojené cyrilometodskou tradíciou, silná väzba medzi nami bola v uplynulých storočiach a je doteraz. Sme radi, že sme do Trnavy mohli priniesť výstavu o pamiatke nevyčísliteľnej hodnoty, ktorá je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO Pamäť sveta," povedala bulharská veľvyslankyňa pre TASR.
Suprašliansky kódex, známy aj ako Retkov zborník, je rukopis s 570 fóliami veľkého formátu, opísaný na konci 10. storočia z ešte starších predlôh. Obsahuje 24 životopisov svätcov, ktorí žili od 1. do 9. storočia. Je napísaný na pergamene, objavil ho v roku 1823 zakladateľ slavistiky na Univerzite vo Vilniuse Michal Bobrovski.
Bulharská akadémia vied sa snaží o jeho kompletnú digitalizáciu, nakoľko sa jeho časti nachádzajú vo Varšave, Petrohrade a v Ľubľani. V digitálnej podobe bude tento starosloviensky rukopis k dispozícii verejnosti na výskum a vzdelávanie v oblasti bulharistiky, dejín Bulharska, Byzantskej ríše, slavistiky a slovanského pravoslávia.
Podujatie, ktoré si nenechalo ujsť viac ako 500 Trnavčanov, ukončilo premietanie Storočie módy na trnavských fotografiách 1880-1980.