HLOHOVEC. V týchto dňoch sa v ich réžii konali semináre pre žiakov a učiteľov základných škôl s názvom Internetové deti. Prednášky boli zamerané na prevenciu a ochranu detí pred nástrahami internetu.
"Viedla ich psychologička a odborná garantka projektu e-deti.sk Mária Tóthová Šimčáková. Najväčšiu pozornosť žiakov počas diskusií si získala informácia, že rodič má právo kontrolovať ich internetovú komunikáciu, že je to dokonca nevyhnutné," povedala referentka pre komunikáciu a vonkajšie vzťahy MsÚ Zuzana Hrinková Siebenstichová s tým, že faktom ale je, že rodičia to nerobia, hoci surfovanie na internete je pre deti v súčasnosti plné nástrah a malo by byť pod kontrolou.
Rodičia by nemali podceniť ani skutočnosť, že v diskusii sa deti priznali k tomu, že na internete klamú o svojom veku a veľmi často, ak sa pri návšteve niektorých webstránok vyžaduje takáto informácia, uvedú plnoletosť. K tomu, čo im je zakázané pozerať v televízii, sa v počítači dostanú na jeden klik.
Ako pokračovala, semináre mali dve časti. Popoludňajší seminár bol vyhradený pre učiteľov materských, základných a stredných škôl z okresu Hlohovec. Jedna z tém diskusie sa týkala povinnosti učiteľov nezaostávať v počítačovej gramotnosti za svojimi žiakmi.
"Deti sa učia rýchlo, preto sa v tejto oblasti musia vzdelávať aj učitelia i rodičia. Ďalšou dôležitou informáciou bol fakt, že narastá počet detí závislých od moderných technológií. Táto závislosť je ťažko liečiteľná, pretože počítače, mobily, internet sú všade okolo nás," konštatovala s tým, že izolácia od nich je takmer nemožná.
Pomôckou na zistenie, či je dieťa ohrozené závislosťou od internetu a mobilu, je dotazník, ktorý je súčasťou projektu a možno ho nájsť na http://www.oskole.sk/e-deti/dotaznik-rodicia.html.
"Ďalšou témou seminára bola problematika kyberšikanovania, ktorá vplyvom moderných technológií zasahuje čoraz viac ľudí. Väčšina rodičov pripúšťa, že kyberšikana je rozšírený problém, ale takmer žiadny nepripustí, že by mohlo šikanovať jeho dieťa. Ako vo všetkom aj pri riešení tejto problematiky je najúčinnejšia prevencia, snažiť sa poskytnúť deťom všetky potrebné informácie, pýtať sa ich a rozprávať sa s nimi. Je najúčinnejšia u detí do dvanásť rokov. I tu platí, čím skôr, tým lepšie," vysvetlila Hrinková Siebenstichová.
Iniciátorom kampane e-deti.sk je Nadácia Orange Slovensko. Semináre boli bezplatné. Zúčastnilo sa na nich takmer 140 detí z dvoch hlohovských základných škôl a 25 učiteľov z okresu Hlohovec. Mesto Hlohovec plánuje do budúcna aj ďalšie podobné osvetové akcie.