PIEŠŤANY. Liečivá piešťanská voda prilákala netradičných klientov, ktorí majú pôvod v Južnej Amerike. V mŕtvom ramene Váhu, do ktorého tečie prebytočná voda z termálneho prameňa Adama Trajan a ďalšieho prameňa, sa usadili nutrie riečne. Aj keď obyvatelia Piešťan hovoria o chránených bobroch, prírodovedec Tomáš Mlynský to vylúčil.
Fotograf a riaditeľ Inštitútu pre trvalo udržateľný rozvoj Dušan Knap strávil na brehu rieky niekoľko týždňov, aby zachytil bobra vodného. Jeho fotografie podľa Mlynského jednoznačne dokazujú, že ide o nutriu. Tá sa v časoch socializmu na Slovensku vo veľkom chovala pre kožušinu. Nutria na rozdiel od bobra nie je prísne chránená a nemá ani také špecifické nároky na prostredie ako bobor. Pochádza z Južnej Ameriky, v našich podmienkach dokáže prežiť vo voľnej prírode, nesmie však byť silná zima. "Bol pokus o zámernú introdukciu nutrie na rieke Hron, ktorá sa ale nepodarila, pretože nutria nevie prežiť silnú zimu, napríklad -15 až -20 stupňov Celzia,“ vysvetlil prírodovedec Mlynský. Práve teplá voda ramena Váhu, do ktorej vteká aj odpadová termálna voda z kúpeľov, im zabezpečuje ideálne podmienky na život aj počas zimných mesiacov. Odborník nevylúčil, že nutria sa v takýchto podmienkach bude ďalej rozmnožovať.
Obtokové rameno Váhu, nazývané aj mŕtve, je považované za prírodný klenot Piešťan. Jeho najvýznamnejším prírodným bohatstvom sú termálne pramene a sírne bahno. Na týchto dvoch základných pilieroch boli založené a vybudované svetoznáme piešťanské kúpele.