TRNAVA. Ak chcú obyvatelia Šúroviec ísť autom do Trnavy, majú tri možnosti. Najdlhšia obchádzka vedie cez Šulekovo, dá sa ísť aj cez Sereď a po R1, vychádza to približne 20 kilometrov. Najkratšia a najvyužívanejšia trasa vedie cez Zavar, má necelých 12 kilometrov. Cesta skôr pripomína prekážkovú dráhu než frekventovanú cestu III. triedy. Nerovná cesta, ktorá sa na viacerých miestach po stranách prepadáva. Autá chodia viac stredom než po svojej strane. Povolenú sedemdesiatku (70 km/h) tam pre kvalitu vozovky dodržiavajú takmer všetci.
Modlí sa, aby nestretol nákladiak
Na náš redakčný mail my.podnety@gmail.com sa ozval čitateľ a šofér Lukáš, ktorý sa sťažuje na stav, ktorý už roky pretrváva. „Myslím, že reagujem za stovky šoférov, ktorí tadiaľ denne chodia a modlia sa, aby nestretli v protismere nákladné auto," napísal Lukáš. „Zjazdná" časť cesty je vraj priúzka.
„Zachádzanie na kraj vozovky, stačí pol metra od kraja, je čistý hazard," dodal. Podľa jeho slov, niektoré časti vozovky sú v porovnaní s úrovňou prepadnuté aj dvadsať centimetrov.
Zlý stav nám potvrdil aj Peter zo Šúroviec. „Je to tam nebezpečné. Problémom nie sú výtlky, ale prepadnuté strany vozovky. Navyše, na niektorých miestach je cesta dosť vysoko na násype, je tu väčšie riziko prevrátenia. Hlavne v zime," opísal.
Už minulý rok vraj domácim sľubovali, že ju opravia.
Petícia nepomohla
Necelé tri roky dozadu sa rekonštrukcie dožadovali aj petíciou, ktorú podpísalo takmer tisíc ľudí zo Šúroviec a okolia. Kraj preveril stav a oznámil, že cesta nie je v takom havarijnom a katastrofálnom stave, ako ju v petícii opísali.
O spomínaný úsek medzi Šúrovcami a Zavarom sa stará Správa a údržba ciest Trnavského samosprávneho kraja (SÚC TTSK). Župa ho „zdedila" v roku 2004 po Slovenskej správe ciest.
Natália Krištofíková, hovorkyňa SÚC TTSK, nám potvrdila, že už majú vypracovanú projektovú dokumentáciu na realizáciu stavby aj s potrebnými povoleniami orgánov štátnej správy a dotknutých organizácií. „Táto dokumentácia sa nachádza v zásobníku návrhov opráv TTSK," vysvetlila.
Kraj ju už zaradil do plánu opráv, považuje ju za nevyhnutnú. Plánovaná je rozsiahla rekonštrukcia cesty, vrátane podložia.
„Oprava si vyžiada značné finančné prostriedky. O nich rozhoduje zastupiteľstvo TTSK," spresnila Krištofíková.
Termín opravy je preto otázny a záleží od krajských poslancov.
Robia tam bežnú údržbu
SÚC TTSK na tento rok vyčlenila na opravu ciest II. a III. triedy iba 110-tisíc eur. „V závislosti od finančných prostriedkov, ktoré bude mať k dispozícií počas roka, sa táto čiastka môže meniť podľa potreby," zhrnula.
Na úseku medzi Zavarom a Šúrovcami vykonávajú zamestnanci správy pravidelné prehliadky i bežnú údržbu.
Podľa Krišofíkovej monitoring ciest prebieha celoročne a prípadné zistené nedostatky sa čo najrýchlejšie odstraňujú. Od začiatku roka do dnešného dňa vraj opravili výtlky na všetkých monitorovaných cestách, o ktoré sa starajú.
Policajti nepovažujú úsek medzi Zavarom a Šúrovcami za nehodový, čo znamená, že na jednom kilometri sa nestalo päť nehôd. Krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová nám potvrdila, že dopravné značenie je z dopravno- inžinierskeho hľadiska v poriadku. Stav vozovky v súvislosti s bezpečnou jazdou polícia vraj nehodnotí.