Deň Zeme si tradične pripomenuli v stredu (22. 4.) aj v obci Okoč v okrese Dunajská Streda.
DUNAJSKÁ STREDA. Do klubovne hostiteľského zariadenia Spojenej špeciálnej internátnej školy (SŠIŠ) - prišli deti a mládež z celého okresu. Deň Zeme v obci Okoč sa uskutočnil aj tentoraz pod záštitou starostu Ladislava Poláka.
"Takmer 80 detí a mládeže sa venovalo tvorivým dielňam, ktoré boli zamerané na oslavu Dňa Zeme. Na privítanie pripravili žiaci pôsobivý kultúrny program. Striedali sa veselé piesne, tance, umelecké slovo, ktorými prispeli všetky zapojené školy," uviedla riaditeľka SŠIŠ Alžbeta Tomášová s tým, že sa uskutočnil aj vedomostný kvíz. Najefektnejšie boli tvorivé dielne zamerané na recykláciu odpadu. "Žiaci využili všetko, čo sa bežne nachádza v koši. Množstvo plastu, papiera, ale aj prírodný materiál. Každá skupina vytvorila objekt, ktorý v závere zhodnotila a zdôraznila cieľ svojej práce," priblížila riaditeľka.
Ako riaditeľka Žitnoostrovského osvetového strediska (ŽOS) v Dunajskej Strede Jana Svetlovská povedala, Žitný ostrov je vzácny drahokam ležiaci uprostred Európy. Vyžaduje si veľa pozornosti, pretože sa práve tu nachádzajú nesmierne zásoby nenahraditeľnej kvalitnej pitnej vody. To možno už vie každý, ale nie všetci sa tak správame. Úctu k prírode treba vzbudzovať už v mladom veku. A to je jedna z hlavných úloh environmentálneho projektu Studňa Európy zachráň živú vodu, ktorý vyhlasuje ŽOS pre celé územie Žitného ostrova už takmer desať rokov," povedala riaditeľka ŽOS.
Po slávnostnom privítaní nasledovala prednáška s názvom Každý týždeň Deň Zeme, ktorej hlavným cieľom bolo upozorniť na dôležitosť znižovania odpadu so zvláštnym posolstvom, aby smetné koše hladovali. Samozrejme, nejde o to, aby smeti sa hádzali mimo kontajnerov, ale dôležité je, aby sa odpad nevytváral. Rôzne predmety môžu byť použité viackrát, netreba ich vyhadzovať do smetí, zdôraznila Svetlovská. Pripomenula, že osobitnú pozornosť venovali projektu Vrabec - vták roka 2015. Čo pred niekoľkými rokmi nikto nepredpokladal, vrabec sa už zaraďuje medzi ohrozené vtáky, konštatovala s tým, že dlhé roky si ľudia mysleli, že vrabec je škodlivý. Po ich takmer úplnom vyhubení pred 50 rokmi sa zistilo, že úroda bola najnižšia za posledných 100 rokov. Rastlinnú výrobu zničili húsenice a iný škodlivý hmyz.
V záhradách, na dvoroch a verejných priestranstvách obce Okoč pri Veľkom Mederi už aj pred Dňom Zeme aktívne pracovali viacerí aktivisti. Zbierali sa smeti, sadili sa kvety. Okoč je zelená obec, kde venujú životnému prostrediu veľkú pozornosť počas celého roka. V Okoči Deň Zeme nie je len raz za rok, podčiarkla riaditeľka ŽOS.
Podľa jej ďalších slov obec Okoč sa považuje v oblasti ekológie za príklad ostatným. Starosta Ladislav Polák vysadil v predchádzajúcich rokoch viac ako 1000 stromčekov a nečudo, že ulice a parky tu oslovujú hlavne zeleňou a čistotou. ŽOS a Trnavský samosprávny kraj každoročne realizujú v chránenej krajinnej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov cyklický environmentálny program na ochranu prírody a predovšetkým vzácnej kvalitnej pitnej vody Studňa Európy zachráň živú vodu! Za uplynulé štyri ročníky sa v jednotlivých aktivitách stretlo vyše 20.000 ľudí, predovšetkým deti, mládež a klienti sociálnych ústavov.