Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Fabriky poučujú svojich zamestnancov, aby nehovorili s novinármi

Fabriky nerady informujú o negatívnych záležitostiach, o tých sa často dozvedáme práve od zamestnancov.

Zákonník práce nerieši vyjadrovanie sa zamestnancov pre médiá. Zamestnávatelia majú páky na to, aby tomu zamedzili.

TRNAVA. O problémoch na pracoviskách sa novinári najčastejšie dozvedajú od zamestnancov, ktorí vo väčšine prípadov nechcú byť menovaní. Poukazujú na preťaženosť, nízke mzdy či zlú sociálnu situáciu. Témy, o ktorých zamestnávatelia neradi hovoria.

Za anonymitou vidia mnohí záruku toho, že sa na nich v práci nebudú nadriadení „krivo" pozerať. Medializácia v dnešnej dobe je koniec koncov „silným" hráčom. Na problémy väčšinou teda upozorňujú zamestnanci. Môže im zamestnávateľ zakázať vyjadrovať sa pre médiá?

Po afére vedenie dohováralo zamestnancom

„Keď médiá písali o istej afére v našej fabrike, krátko po nej si generálny riaditeľ zvolal všetkých zamestnancov a ústne ich upozornil, že sa nemôžu v žiadnom prípade vyjadrovať. O ničom. Tí, ktorí mali firemnú emailovú adresu, to dostali v maile ako upozornenie, že akékoľvek informácie posunuté médiám vnímajú ako porušenie pracovnej disciplíny," tvrdí Lukáš. Meno podniku, v ktorom sa to stalo, zámerne neuvádzame.

Od zamestnancov ďalších väčších fabrík sme sa dozvedeli, že nadriadení im najmä ústne alebo niekde aj mailom „odporúčajú" nevyjadrovať sa médiám bez ich súhlasu. Nie striktne, ale často vraj rázne.

Zákonník práce to nerieši

Vyjadrovanie sa zamestnancov pre médiá Zákonník práce nijako nerieši. „V rámci internej politiky spoločnosti môže zamestnávateľ upraviť túto oblasť vo vnútornom pracovnom poriadku," informovala Veronika Husárová z tlačového odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Podľa jej slov pravidlá vyjadrovania pre média si môže zamestnávateľ regulovať aj sám, pričom môže vychádzať z paragrafu 81 Zákonníka práce. Ten okrem iného hovorí aj o zachovávaní mlčanlivosti o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám. Povinnosť mlčanlivosti sa však nevzťahuje na oznámenie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti.

Aj Sylvia Ďuríková z oddelenia právnych služieb na trnavskom inšpektoráte práce nám potvrdila, že otázku vyjadrovania sa zamestnancov pre médiá bližšie nerieši žiadny pracovnoprávny predpis.

„Podľa nášho názoru sa zamestnanci môžu vyjadrovať pre médiá okrem skutočnosti, keď je zamestnanec povinný zachovávať mlčanlivosť zo zákona, alebo ak má mlčanlivosť ustanovenú v pracovnej zmluve, prípadne v inej dohode so zamestnávateľom," dodala Ďuríková. Podľa jej vyjadrení zamestnanci, ktorí sa cítia nejakým spôsobom poškodení, sa majú obrátiť skôr na štátne inštitúcie ako na redakcie.

„Zamestnanec, ktorý sa domnieva, že jeho práva alebo právom chránené záujmy boli dotknuté nedodržaním zásady rovnakého zaobchádzania alebo nedodržaním podmienok, sa môže obrátiť na súd a domáhať sa právnej ochrany ustanovenej osobitným zákonom o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov," píše sa v antidiskriminačnom zákone.

Vyjadrujú sa hovorcovia

Za fabriky sa oficiálne vyjadrujú hovorcovia či vedenie. Sami od seba informujú o pozitívnych záležitostiach, na tie negatívne sa väčšinou musíte pýtať. K otázkam v súvislosti s vyjadrovaním sa zamestnancov mali mnohí výhrady. Veľké zahraničné spoločnosti totiž veľmi citlivo vnímajú, čo sa o nich píše.

Bez žiadnych výhrad nám odpovedali z trnavskej PSA. Hovorca automobilky Peter Švec uviedol, že vyjadrovať sa za PSA môžu riaditeľ komunikácie či generálny riaditeľ. Pripustil, že aj zamestnanci, ale po predchádzajúcom súhlase vedenia. „Ide o situácie, keď naši zamestnanci dostávajú pozvánky na rôzne prezentácie, kde prezentujú rôzne odborné témy," dodal Švec. O pravidlách komunikácie sú všetci zamestnanci PSA poučení na úvodnom školení už počas prvého dňa v práci.

„Nie som zástancom sankcií, ale viem si predstaviť, že pri úmyselnom a vedomom poškodení mena spoločnosti by mal nasledovať postih," skonštatoval Švec s tým, že v PSA zatiaľ takýto problém neriešili.

V trnavskom závode ZF Slovakia (bývalý Sachs) komunikuje s médiami personálny odbor. Jeho zamestnanci zodpovedajú aj za nábor, personálnu administratívu, vzdelávanie a sociálne vzťahy.

Spoločnosť zatiaľ neupravovala žiadnym interným pravidlom komunikáciu svojich zamestnancov s médiami. Doteraz neriešili ani jeden prípad, kedy by zamestnanci poskytli médiám informácie neoprávnene. Ak by sa vyskytol, vedenie by pristúpilo k potrebným krokom. „Do budúcna pripravujeme oficiálne vyhlásenie spoločnosti, aby boli všetci zamestnanci informovaní o štandardnom postupe, ak by ich niekto z médií kontaktoval," ozrejmil personálny odbor.

V trnavskom závode ŽOS nemajú špeciálny odbor komunikácie. V prípade potreby sa to rieši na úrovni vedenia spoločnosti. „Je mi ľúto, ale vzhľadom na aktuálnu intenzívnu vyťaženosť inými úlohami, vám nemôžem s témou viac pomôcť," dodal Jaroslav Stríž zo ŽOS Trnava.

Hovorcu majú až v USA

Otázky ohľadne vyjadrovania sa zamestnancov trnavského Johns- Manville (JM) sme museli adresovať až do amerického Denveru. Zo sekretariátu v Trnave sme sa dozvedeli iba mailovú adresu na hovorcu v USA, ktorý sa môže v mene závodu vyjadrovať. To, či ovláda slovenčinu, nám nevedeli povedať.

Eric Brown, riaditeľ komunikačného oddelenia (KO) nám odpísal, že otázky v angličtine by boli najlepšie, problém by nemal ani so slovenčinou. Vraj si pomôže internetovým slovníkom. Pýtali sme sa ho v anglickom jazyku.

Brown nám vysvetlil, že jeho oddelenie odpovedá médiám na otázky zo všetkých krajín, v ktorých majú zastúpenie. Ide vraj o bežný postup nadnárodných spoločností. Za JM sa teda môže vyjadrovať iba komunikačné oddelenie, výnimočne aj iní na základe poverenia z centrály KO v americkom Denveri.

Ako jediní mali problém odpovedať zo spoločnosti Samsung. Aj napriek tomu, že sme ich ubezpečili, že informácie o vzťahoch zamestnanec - médiá nezisťujeme iba u nich. Ani po viacerých výzvach na otázky nereagovali.

Vyjadrovať sa pre médiá môžu aj úradníci

Aj trnavská radnica má svojho hovorcu a tlačový odbor. Hovorca mesta Pavol Tomašovič nás informoval, že zamestnanci úradu sa môžu vyjadrovať pre novinárov, neplatia tu žiadne obmedzenia. Koniec koncov to tak aj funguje.

„V rámci jednotného výstupu však preferujeme a považujeme za korektné, ak odpovede idú naspäť cez hovorcu," spresnil Tomašovič.

Ani zamestnanci Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) nemajú vraj zakázané sa vyjadrovať. Podľa Patrika Velšica, hovorcu TTSK, na otázky médií však väčšinou odpovedá referát komunikácie.

Čo hovorí právnik

Na vyjadrovanie zamestnancov pre médiá sme sa spýtali advokátky Jany Dominovej.

Zákonník práce upravuje povinnosť zamestnanca zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám (povinnosť mlčanlivosti sa nevzťahuje na oznámenie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti). Zamestnávateľ môže podrobnejšie upraviť obsah tejto povinnosti v pracovnej zmluve zamestnanca, prípadne v interných normách (pracovný poriadok, smernice a pod.).

Predmetom mlčanlivosti sú najmä skutočnosti, ktoré zamestnávateľ môže považovať za svoje obchodné tajomstvo, t. j . skutočnosti obchodnej, výrobnej alebo technickej povahy súvisiace s podnikom, ktoré majú skutočnú alebo aspoň potenciálnu materiálnu alebo nemateriálnu hodnotu, nie sú v príslušných obchodných kruhoch bežne dostupné, majú byť podľa vôle podnikateľa utajené a podnikateľ zodpovedajúcim spôsobom ich utajenie zabezpečuje.

Samozrejme, zamestnávateľ v interných predpisoch môže presne zadefinovať, ktoré skutočnosti považuje za dôverné (napr. mzdové podmienky a pod.). V prípade, ak sa zamestnanci voči médiám vyjadrujú o skutočnostiach, ktoré kumulatívne nespĺňajú podmienky uvedené v paragrafe 81 Zákonníka práce (skutočnosti, o ktorých sa dozvedeli pri výkone zamestnania a ktoré zároveň záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám), neporušujú svoju zákonnú povinnosť.

Nie všetky informácie, o ktorých sa zamestnanec dozvie pri výkone svojho zamestnania, sú totiž schopné nejakým spôsobom ohroziť záujem zamestnávateľa.

(PB)

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 2. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 3. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 6. Takto ochránite peniaze pred infláciou
 7. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 3. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 4. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 5. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 6. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 7. P3 stavia pri Lozorne novú halu
 8. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 9. Až dve tretiny Slovákov chcú mať všetky služby v jednom balíku
 10. A čokoládového Oscara získava – táto slovenská pralinka! Mňam!
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 9 781
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 413
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 162
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 350
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 234
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 699
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 178
 8. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 2 950
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 456
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 339

Blogy SME

 1. Pavel Macko: Chatagate je vysoká hra
 2. Ján Marton: Slizká uhlíková čiara za priemyselným chovom dojníc. Vráťme kravy na hospodárstva, pasienky a mlieko do kanvíc.
 3. Jozef Sitko: Jáchymov najväčším väzením sveta?
 4. David Talian: Čože je to 50 000€?
 5. Dušan Vršanský: Chcete e-certifikát po očkovaní? Nebuďte naivní, nedostanete nič, časť2.
 6. Štefan Vidlár: Pokapala pri Levicách slaňina
 7. Robert Škerko: Naša prvá dovolenka na Sázave .
 8. Adriana Boysová: Stretnutie
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 843
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 12 436
 3. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 7 855
 4. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 504
 5. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 686
 6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 305
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 986
 8. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 873
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Pozrieme sa aj na tieto novinky: Hokejová reprezentácia privítala mladíkov, darilo sa aj Slovákovi v zámorí.


2 h

Leopoldovčanov trápia chýbajúci hráči aj slabá účasť na tréningoch.


14 h
Prezident klubu FC Spartak Trnava Peter Macho.

Majiteľ Slovana na rokovaní chýbal.


TASR 15 h

Kuriózny prípad sa stal v Trnave.


16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľuďom sa jej správanie nepáčilo, zavolali políciu.


23 h

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši prerušil vyučovanie na týždeň.


26. okt

Otec a dve deti utrpeli zranenia.


25. okt

Ak ste muža videli, kontaktujte políciu.


24 h

Blogy SME

 1. Pavel Macko: Chatagate je vysoká hra
 2. Ján Marton: Slizká uhlíková čiara za priemyselným chovom dojníc. Vráťme kravy na hospodárstva, pasienky a mlieko do kanvíc.
 3. Jozef Sitko: Jáchymov najväčším väzením sveta?
 4. David Talian: Čože je to 50 000€?
 5. Dušan Vršanský: Chcete e-certifikát po očkovaní? Nebuďte naivní, nedostanete nič, časť2.
 6. Štefan Vidlár: Pokapala pri Levicách slaňina
 7. Robert Škerko: Naša prvá dovolenka na Sázave .
 8. Adriana Boysová: Stretnutie
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 843
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 12 436
 3. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 7 855
 4. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 504
 5. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 686
 6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 305
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 986
 8. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 873
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu