Spomienku pri príležitosti 230. výročia narodenia národovca, básnika a kňaza Jána Hollého pripravuje obec Dobrá Voda pri Trnave.
TRNAVA. Na nedeľu 12. apríla je pripravený pestrý program, ktorého súčasťou je aj otvorenie obnoveného turistického Chodníka Jána Hollého.
Spomienka začne slávnostnou omšou v miestnom kostole, po ňom Klub slovenských turistov (KST) v Trnave sprístupní chodník, na ktorom jeho členovia vďaka grantu Trnavského samosprávneho kraja obnovili značenie a informačné tabuľky. Podľa Vladimíra Chrapčiaka z Okresnej rady KST je chodník dlhý 18,8 kilometra a vedie z Hradišťa pod Vrátnom cez Dobrú Vodu na Pustú Ves. Turisti sa v nedeľu vydajú na pochod po jeho asi päťkilometrovej časti, po absolvovaní sa zapoja do sprievodu k hrobu Jána Hollého na dobrovodskom cintoríne.
"Pozvali sme na spomienku zástupcov obcí, ktoré sú späté so životom Jána Hollého," povedal pre TASR starosta Dobrej Vody René Blanárik. Ide o rodisko Borský Mikuláš a Madunice, kde pôsobil na fare. Prídu aj zástupcovia okolitých obcí, krajskej samosprávy i predstavitelia partnerskej českej obce Nemčičky, s ktorými pricestuje aj ich folklórny súbor. Predstaví sa v programe spolu s miestnymi folkloristami po pietnej spomienke pri hrobe Jána Hollého.
Hollý (narodený 24. marca 1785 v Borskom Mikuláši) prežil na Dobrej Vode posledných šesť rokov života. Do obce prišiel po 30-ročnom duchovnom pôsobení v Maduniciach, keď pri požiari fary v máji 1843 prišiel o všetok svoj majetok a utrpel popáleniny. V núdzi, slabozrakého, sa ho ujal farár z Dobrej Vody, bývalý spolužiak Martin Lackovič. Zomrel 14. apríla 1849 ako 64-ročný, o päť rokov neskôr mu vďaka zbierke, ktorú zorganizovali Ján Palárik a Jozef Karol Viktorin, na veľkej slávnosti odhalili nad hrobom pomník s textom od Ľudovíta Štúra a jeho bustou od slovenského sochára Ladislava Dunajského. Po Jánovi Hollom, ktorý písal v bernolákovčine, zostalo rozsiahle dielo, eposy Svatopluk, Cyrillo-Methodiada, Sláv, preklady, duchovné básne a mnohé ďalšie. Jánovi Hollému je venovaná aj Pamätná izba na bývalom farskom úrade na Dobrej Vode, otvorená v roku 1985 a priebežne obnovovaná. Podľa starostu Bílika je o jej návštevu stále záujem, chodia najmä školské výlety.