TRNAVA. S takmer hodinovým meškaním sa začala uplynulú stredu slávnostná kolaudácia študentského domova na Rybníkovej ulici v Trnave. Ten začala Trnavská univerzita plánovať ešte v roku 2000, výstavba sa rozbehla v roku 2005. Prvých študentov tu však ubytovali až o desať rokov neskôr.
Dnes je internát prechodným domovom asi stovky ubytovaných, ktorých sem premiestnili z najvzdialenejšieho zazmluvneného zariadenia univerzity, z Jaslovských Bohuníc.
Napriek tomu, že študenti sa sem sťahovali už v polovici decembra minulého roku, slávnostná kolaudácia sa konala až minulý týždeň.
Pozrite si, ako bývajú študenti v novom internáte
Pozrite si fotogalériu >>
Zúčastnila sa jej desiatka hostí, medzi nimi bývalý minister školstva a súčasný predseda parlamentu Peter Pellegrini, poslanci Národnej rady Renáta Zmajkovičová a Peter Náhlik, tajomníčka ministerstva školstva Romana Kanovská či tajomne označený „zástupca podnikateľských kruhov“ Miroslav Náhlik.
Nechýbal ani primátor Trnavy Peter Bročka, župan Tibor Mikuš, rektor Univerzity sv. Cyrila a Metoda Jozef Matúš či dekan Materiálovotechnologickej fakulty STU Jozef Peterka.
Hostiteľom kolaudácie bol rektor Trnavskej univerzity Marek Šmid, priestory požehnal arcibiskup Ján Orosch.
Robili si žarty
Viacerí rečníci vo svojich príhovoroch spomenuli desaťročnú výstavbu študentského domova. Sám rektor Šmid poznamenal, že internát nesie meno po Petrovi Pázmaňovi, ktorí v roku 1635 založil Trnavskú univerzitu.
„Mohli by sme s nadhľadom povedať, že už vtedy sa začala výstavba internátu,“ povedal Šmid.
Komentár si neodpustil ani predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš.
„Rád by som všetkým zablahoželal, hoci desaťročná doba výstavby sa mi zdá trochu dlhá. Jadrové elektrárne sme svojho času postavili za šesť rokov,“ nechal sa počuť Mikuš.
Rektor zdôraznil, že označenie študentský domov je v tomto prípade oveľa vhodnejšie ako internát. „Našou ambíciou je, aby sa tieto priestory stali pre študentov skutočným dočasným domovom, na ktorý budú aj po skončení štúdia spomínať. Chceme, aby to bolo miesto športu, kultúry a komunity študentov všetkých troch univerzít,“ povedal Šmid.
O peniazoch veľmi nehovorili
Neustále predlžovanie výstavby spôsobil nedostatok peňazí. Pôvodný projekt počítal s dvesto miliónmi korún od ministerstva školstva a internát mal byť hotový do trinástich mesiacov. Nakoniec ho so šiestimi prestávkami stavali spomínaných desať rokov, najdlhšie budova stála dva roky, od júna 2011.
„Náklady na výstavbu boli približne deväť miliónov eur. Od ministerstva školstva sme dostali 180 miliónov slovenských korún, z eurofondov sa nám podarilo získať 3,8 milióna eur,“ povedal Šmid s tým, že predraženie je podľa neho ťažko definovať a nemá o ňom ani význam hovoriť pri slávnostnej chvíli.
Matematika je však pomerne jednoduchá, ak sa pozrieme na hodnotu pôvodného projektu a finálne náklady. Rozdiel je viac ako 2,3 milióna eur.
Telocvičňa aj apartmány
Sedempodlažný Študentský domov Petra Pázmaňa poskytuje ubytovanie v 168 dvojlôžkových izbách, vybavených kúpeľňou a toaletou, na poschodiach sú pre ubytovaných k dispozícii kuchynky s dvojplatničkou. Spoločné chladničky vedenie študentského domova neplánuje, študenti si však môžu priniesť vlastné.
K dispozícii je telocvičňa, centrum jazykov či práčovňa, pripravuje sa otvorenie bufetu, kaviarne, kopírovacej služby a miesto tu bude mať aj Centrum pomoci študentov.
„Tento študentský domov nepokryje potreby všetkých študentov, ktorí o ubytovanie žiadajú. Každoročne poskytujeme ubytovanie asi osemsto študentom, ostatné miesta máme v šiestich zmluvných ubytovacích zariadeniach iných škôl a subjektov,“ povedal Šmid.
V internáte na Rybníkovej je k dispozícii aj bezbariérová izba pre imobilného študenta a jeho asistenta, na prízemí má ešte byť sedem apartmánov. V nich plánuje univerzita ubytovávať hosťujúcich učiteľov či návštevy.
Podľa tajomníčky ministerstva školstva by nový internát blízko univerzity a centra mesta mohol vzbudiť záujem aj u zahraničných študentov.