BRATISLAVA. Prvý apríl je už tradične spájaný s Medzinárodným dňom vtáctva. Súčasné obdobie je typické príletmi sťahovavých vtákov z Afriky, južnej a západnej Európy. Kým napríklad bociany biele alebo orly krikľavé sú ešte na svojej ceste, škovránky, škorce, cíbiky a trasochvosty už potvrdzujú svoj príchod hlasným spevom.
Najväčšou novinkou týchto dní je však návrat sliepky celosvetovo ohrozeného dropa fúzatého do Chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Lehnice. Vrátila sa sem po štyroch rokoch.
Drop fúzatý patrí medzi najťažšie lietajúce vtáky Európy. Na Slovensku je dnes už takmer vyhynutým druhom. Pravidelne zimuje už len v CHVÚ Sysľovské polia pri Bratislave. Sliepka váži tri až päť kilogramov a kohút osem až 16 kilogramov.
Vzhľadom k veľkej hmotnosti nedokážu dropy za letu dobre manévrovať. Z tohto dôvodu sú pre nich elektrické vodiče veľkou hrozbou. V CHVÚ Lehnice bol ešte v 80. rokoch minulého storočia pozorovaný kŕdeľ 20 jedincov, ktoré sa však postupne usmrtili nárazmi do elektrických vodičov novovybudovaných vedení, povedal Jozef Chavko, predseda Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).
Ako dodal, v rokoch 2005 2009 Štátna ochrana prírody SR, Ochrana dravcov na Slovensku a Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko realizovali projekt LIFE na záchranu dropov s podporou Európskej únie. Do aktivít sa zapojili aj miestni poľnohospodári, poľovnícke združenie a obec Lehnice.
Výsledkom bola ekologizácia elektrických vedení v celom CHVÚ, najmä montáž ekochráničiek na 22 kV konštrukcie a inštalovanie výstražných prvkov na vodiče 400 a 110 kV vedení, ktoré ich zviditeľňujú. Pre úspešné rozmnožovanie dropov, ale aj iných druhov živočíchov, bola v intenzívne obhospodarovanom CHVÚ vytvorená úhorová plocha o veľkosti 40 ha, na ktorej sa obnovili pôvodné spoločenstvá rastlín a hmyzu zohrávajúce v potrave ohrozených druhov vtákov nezastupiteľnú úlohu."
CHVÚ Lehnice sa tak stali prvým chráneným vtáčím územím, priateľským pre vtáky, kde sa celoplošne podarilo eliminovať hrozbu zranení alebo úhynov dropa a všeobecne vtáctva následkom kolízií s elektrickými vedeniami alebo zásahom elektrického prúdu a kde sa obhospodarovanie prispôsobilo environmentálnym požiadavkám, uzavrel Chavko.